אוכל
כבר לא צעירה אבל בלונדינית - פילזנר
 העיר פילזן בצ'כיה - שם הכל התחיל   צילום : יח"צ חו"ל 
מי שביקר בפראג בחייו לא יכול היה להישאר אדיש לסצינת הבירה התוססת בעיר, אז איך הכל התחיל? והאם אתם רוצים לחגוג את יום ההולדת ה-171 של מבשלת פילזנר עם בקבוק לאספנים במהדורה מוגבלת? כל הפרטים בפנים

לפני מספר שנים ביקרתי בפראג הזהובה, עיר הבירה של הרפובליקה הצ'כית. פראג, שנחשבת לאחת הערים היפות באירופה, שומרת על צביון מיוחד המלווה אותה שנים רבות; מבנים ארכיטקטוניים היסטורים ומרשימים, תיאטראות, בתי אופרה, אולמות קונצרטים, גלריות ומועדוני מוזיקה. מעבר לזה, בפראג ניתן ליהנות מהיצע מסעדות, פאבים ומועדונים, והעיקר - מבירה. שפע סוגים של בירה צ'כית בהירה, צוננת וטובה, נמצא בכל פינה אפשרית ומציף את העיר היפה בבועות "בלונדיניות" רעננות.

בירה, בירה ועוד בירה

מכיוון שיש לי חיבה מסוימת וסקרנות רבה למשקאות אלכוהוליים, וכיוון שאוכל משתדך אליהם טוב, השתדלתי, במסעדות וברי פראג השונים, לטעום כל בירה צ'כית שנקרתה בדרכי.

 

הצ'כים מתמחים בשתיית בירה על פי כל קנה מידה עולמי, הם לוקחים את התואר בגדול עם 160 ליטר לנפש בשנה.

כל יום, עוד לפני רדת החשיכה ניתן לחזות בהמונים המתכנסים לשתיית הבירה המסורתית שלהם. הכוסות נמזגות כמעט ללא הפסקה בבתי הבירה, הפאבים והמסעדות הפזורים ברחבי העיר. אפשר לומר שזוהי המסורת הראשונה בצ'כיה, אולי בשל טעמן הטוב של הבירות ואולי בשל מחירן השווה לכל נפש (לא יותר משישה שקלים לחצי ליטר), שכמעט לא השתנתה בארבעים השנים האחרונות.

 

עוד בימים ש...

לכך שהבירה היא המוצר הפופולרי ביותר בצ'כיה אחראית העיר פילזן, שנוסדה בשנת 1295. הבירה יוצרה בפילזן ב-250 בתי תושבים שקיבלו את הזכות לייצר אותה על-ידי בית המלוכה. הבירה הפכה יותר ויותר פופולארית עם השנים והחל מהמאה ה-14 כמעט בכל בית בעיר אפשר היה למצוא יצרן בירה. מכיוון שלא היו חוקים כתובים, כל בירה הייתה שונה מהאחרת, ולא תמיד הן היו ראויות לשתייה.

 

התפנית קרתה בשנת 1838 כשיצרנים קטנים נדרשו לשפוך מאות ליטרים של בירה לא מוצלחת אל הביבים שלפני בניין העיריה. המקרה ציער את התושבים והם החליטו להתאגד יחדיו ולהקים מבשלה מודרנית (1839) שתקבל אישור ייצור חוקתי. המבשלה נבנתה על ידי הארכיטקט רב האמן מרטין סטלצר שלמד על מבשלות בעולם במהלך טיוליו הרבים. בבאווריה הוא פגש את ג'וזף גרול, שנחשב לגאון מבשלות וייצור בירה, ושידל אותו להגיע לבוהמיה. גרול התחיל לייצר בירה במבשלה בשיטת התסיסה החדשה, ועשה פלאות.

 

באוקטובר 1842 הוא ייצר את הבירה הבהירה הראשונה בתסיסה תחתית, הבירה שהיוותה דוגמא לכל שאר הבירות הבהירות בעולם כולו. שלוש שנים לאחר מכן הוא גורש מהמבשלה בשל אופיו הגרוע, אך זה הספיק לו כדי להיכנס להיסטורית הבירה הצ'כית.

מבשלת פילזנר - הגדולה ביותר בצ'כיה יח"צ חו"ל

Pilsner Urquell

בעיר פילזן, מקורה של הבירה ה"בלונדינית", ביקרתי במבשלה הגדולה ביותר בצ'כיה, מבשלת פילזנר המקורית, המייצרת בירה במקום כבר משנת 1842. למעשה כל בירה שנייה ששותים בצ'כיה יוצרה במבשלת Pilsner Urquell.

 

אם אתם נוסעים לפראג, סעו עוד קצת אל העיר והמבשלה ובקרו במרכז המבקרים היפה ובמוזיאון המציג את תולדות המבשלה הענקית מאז ועד היום. בסיור במבשלה אפשר לחזות בתהליך ייצור הבירה, זוהי אחת המבשלות היחידות בה עובדים חבתנים ומייצרים יום יום חביות לאחסון בירה. בתהליך הביקבוק האוטומטי מבוקבקים כ-60 אלף בקבוקים בשעה.

 

מסיירים במרתפי המבשלה הקרים (8 מעלות) המשתרעים על פני תשעה קילומטרים (!) של מערות אבן חול שנחפרו לפני יותר ממאה שנים, וכמובן זוכים לטעימת בירות במרתפים והסברים איך למזוג בירה בצורה נכונה.

 

שמרי הבירה, שהם סוד המבשלה, נשמרים בכספות בבנקים בצ'כיה ובאנגליה.

 

בירת פילזנר הראשונה יוצאה לארה"ב בשנת 1837 וכיום מייצאים מפילזנר בירה ליותר מחמישים מדינות ברחבי תבל.

 

אם קיבלתם תיאבון לאחר הביקור במבשלה, תמצאו במקום את מסעדת La Spilce. המסעדה הגדולה באירופה, המסוגלת לאכלס יחדיו למעלה מ-600 איש. התפריט במקום מציע לצד בירות טריות וצוננות את המנות הצ'כיות המסורתיות לצד אוכל מגוון אחר.

מבשלת פילזנר בת 171!

ולמה אני כותבת על מבשלת פילזנר דווקא עכשיו? כי כבכל שנה, משיקה המבשלה הצ'כית פילזנר אורקוול בקבוק של  ליטר במהדורה מוגבלת לציון יום הולדתה, בימים אלה היא חוגגת 171.

 

השנה ייצרו בפילזנר בקבוק זכוכית ירוק הדומה בעיצובו לבקבוק פילזנר הראשון, ובעיני הוא הכי דומה לבקבוק שמפניה חגיגי. הבקבוק מעוצב עם ריבועים בולטים לאחיזה נוחה ובעל סגר עליון לסגירה חוזרת.

 

הבירה בבקבוק היא בירת לאגר פילזנר לא מפוסטרת או מסוננת עם 4.4% אלכוהול, הכי דומה בטעמה לפילזנר מהחבית. בגלל שהבירה אינה מפוסטרת, תאריך התפוגה שלה קצר, וניתן ליהנות ממנה רק עד ה-29/11.

 

לארץ הגיעו רק 700 בקבוקים, אותם ניתן להשיג בחנויות המשקאות. לחובבי הז'אנר מומלץ למהר ולקנות - גם בקבוק יפה לאספנים וגם בירה משובחת, מאוזנת ומרעננת. הבירה מתאימה גם לליווי ארוחות, בועות הגז בליווי הכשות המריר שוברים את השומנים במזון ומנטרלים תיבול דומיננטי, ובכך מכינים את הפה לביס או למנה הבאה.

מחירה בברים נע בין 70 ל-85 ש"ח לבקבוק, ובחנויות בין 39 ל-42 ש"ח לבקבוק.

 
© כל הזכויות שמורות לאתר nana10