אוכל
אם אין יין, שתו שמפניה • ראיון
 דורותי בף - הניקן   צילום : יח"צ 
עז תלם פגש את מנהלת הפיתוח העסקי של מותג השמפניה היוקרתי וו קליקו, וגילה למה דווקא ישראל נחשבת יעד ייצוא נחשק

דורותי בף - הניקן (Dorothée Boeuf- Hennequin ), מנהלת הפיתוח העסקי של אזור אסיה ואמריקה הלטינית של המותג וו קליקו, הגיעה לפני כחודש לראשונה לביקור בארץ במטרה לקדם קונספט פשוט: שמפניות כחלק מחיי היומיום.

 

את תפקידה בבית השמפניות הנחשב החלה לפני שנה. כבר יותר מ-12 שנים שהיא עובדת בקבוצת לואי ויטון (LVMH), שבבעלותה מותגי יוקרה רבים, מתיקים ונעליים ועד בשמים ושמפניות. בתום לימודי מנהל עסקים בלונדון היא התחילה דרכה מלמטה בעבודה במחלקת הבשמים של מותג האופנה Dior, משם למותגי הבשמים של Givenchy, ואז עברה לנוזל יקר אחר בבקבוק, השמפניה. העובדה שהגיעה ממשפחה צרפתית מלונדון ושלטה היטב בשתי השפות עזרו לה להתחיל את דרכה בעולם היוקרה.

 

וו קליקו הוא מהותיקים והמכובדים מבתי השמפניה. הוא פרץ לתודעה העולמית בזכות מעשיה של האלמנה  ניקול בארב פונסארדין (1866-1777), המכונה האלמנה קליקו. בשנת 1798 נישאה לפרנסואה קליקו, בעל כרמים באזור שמפאן. שבע שנים בלבד לאחר מכן התאלמנה, ובניגוד לדעת הסובבים אותה החליטה לקחת על עצמה את ניהול היקב, משימה שמילאה בהצלחה עד מותה בגיל 89. האלמנה קליקו הביאה את היקב לשגשוג וייצאה את יינותיו לחצרות המלוכה האירופיות.

 

פגשתי את דורותי באירוע בראנץ' מלבב שארגנה חברת צרפת ישראל, המייבאת את המותג לארץ.

 

איזה עניין יש לאחד מבתי השמפניה הגדולים בעולם בישראל?

אני עובדת על כל השווקים שנקראים: שווקים מתפתחים לשמפניה. כך למשל המותג הוא מספר אחד וגדול מאוד בשווקים כמו ארצות הברית, קנדה, ברזיל ואיטליה. בשווקים בוגרים יותר, כמו באירופה, התחרות על כיס הצרכן קשה יותר, ואנחנו צריכים להשקיע הרבה עבודה. אני מתמקדת בשווקים בהם הנתח של השמפניה יחסית קטן, ואנחנו רוצים להיות הראשונים שלוקחים את השווקים האלו.

 

ישראל היא אחד מהשווקים האלו - נפח השמפניה שלנו קטן וכך גם של מותגים אחרים, אז זה שוק פוטנציאלי שיכול להיות גדול יותר. אנחנו מרגישים שזה שוק חדש שאנחנו רוצים לפתח, חושבים שחובבי היין בישראל מאוד יעריכו ויהנו מהשמפניה שלנו, אבל הם לא שותים אותה כחלק מהשגרה או אפילו כמשקה של חגיגות.

 

האלמנה וו קליקו יח"צ

מה אסטרטגיית הייצוא שלכם?

לרוב בתי השמפניות, השוק הצרפתי הוא הגדול ביותר. וו קליקו יוצא מהכלל, והשוק המרכזי שלנו הוא ארצות הברית. אחריו נמצאת בריטניה ורק שלישית צרפת. האסטרטגיה שלנו היא לגוון את הייצוא שלנו והמודל העסקי שלנו כמה שיותר, מסיבות רבות: אנחנו רוצים להיות מותג גלובלי שמעביר מסר אחיד וייחודי בשווקים רבים. שנית, אנחנו רוצים לגוון את הסיכונים שלנו: אם אנחנו נפתח תלות בשוק אחד, כמו אירופה, ואירופה נכנסת למשבר כלכלי, זה עשוי לפגוע בנו. עבורנו, ההזדמנויות נמצאות ביפן, אוסטרליה, אפריקה, ישראל ושאר המזרח התיכון. סין היא שוק מעניין אבל קשה להיכנס אליו, בגלל מגבלות רגולציה שונות.

 

בתור מישהי שלא גדלה בתעשיית היין, מה היו הדברים הראשונים שהיית צריכה ללמוד על התחום?

זו תרבות חדשה. מה שמרתק ב-וו קליקו, זה שאנחנו מדברים על אירועים יוקרתיים ברמה הכי גבוהה שיש, והאותה נשימה על יבולים, חקלאות, מלאכה וטרואר. חייבים ללמוד מאוד מהר איך לשלב בין שני הצדדים של הדואליות הזו: איך להציג ולדבר באופן שונה ליצרני היין, לאנשי הייצור ולצרכנים. 

בין כל מותגי השמפניה שיש, מה אתם עושים כדי לשמר את הזהות הייחודית שלכם?

הכל מתחיל באיכות המוצר. אנחנו לעולם לא נבחר בדרך שתסכן אותה. אנחנו עוקבים אחרי המוטו של מאדאם קליקו: "רק איכות אחת, הטובה ביותר". משקה השמפניה שלנו ייחודי בכך שהוא מורכב מאחוז גבוה של פינו נואר בברוט, מה שנותן לנו חתימה ייחודית בטעם, בגידול וטיפול הכרמים. גם האירועים וחוויית הלייפסטייל שאנחנו יוצרים - היא באותה רמת איכות כמו היין.

 

בשנים האחרונות ההתחממות הגלובלית פגעה באזורי יין רבים בצרפת. איך המצב אצלכם?

שנת 2013 הייתה שנה קשה לתחום היין ונפגעו במהלכה כרמים רבים. אצלנו המצב היה שונה: שנת 2013 הייתה ברמת איכות כל כך טובה שכמעט ראויה לבקבוק וינטג' משלה (מאורע שקורה רק בשנים ספורות, ברוב השנים הבצירים הולכים רק לבלנדים ללא זיהוי שנה. ע.ת.). ירדו גשמים רבים בשנה זו, ועבורנו, בשמפאן, אנחנו באזור צפוני עם טרואר שונה מאזורים אחרים בצרפת. את היינות המצוינים שיצאו בשנה הזאת נשמור כדי לייצר יינות רזרב פנטסטיים, שישמרו על האיכות הגבוהה של יין הדגל שלנו.

 

זה לא שההתחממות הגלובלית לא משפיעה עלינו: אנחנו רואים שינויים באקלים לנקודה בה תעריבי הבציר משתנים ונעים קדימה בזמן. עם זאת, לתהליך זה לא הייתה עד כה השפעה לרעה על האיכות, ככל הנראה בזכות מיקומו הצפוני יותר של האזור, שמושפע פחות מגלי חום כבורגון.

 

מה התוכניות שלכם לשנים הקרובות?

מלבד העבודה של העלאת המודעות למותג שלנו ולשמפניה בכלל, אנחנו עובדים על חדשנות: פיתוח מוצרים חדשים, שיכנסו לשוק ב2015 ו- 2016. בניגוד לעולם הבשמים, בו אנחנו יכולים לצאת עם ארבעה מוצרים חדשים בשנה, בעולם השמפניות עמוס הרגולציה זה משהו שכמעט ולא קורה. מה שאני יכולה לספר על המוצר החדש זה שהוא יהיה בלנד שמכבד את כללי הייצור האזוריים ומתאים למגמות הבולטות של עולם המשקאות של היום.

 

לעוד כתבות של עז תלם בעולם היין:

10 רעיונות למנות שאפשר לבשל עם יין

ג'וב החלומות - ראיון עם יועץ יין

סקירת יינות מחוזקים

 
© כל הזכויות שמורות לאתר nana10