תוכניות ערוץ 10
אלו רכיבים קיימים בתחליף החלב של תינוקך?
כאשר את בוחרת תחליף חלב לתינוקך כדאי שתסתכלי על רכיבי האקסטרא שבו. על אילו רכיבים מדובר?
פוטוליה

נולד לכם תינוק חדש? ראשית, מזל טוב. יחד עם האושר וההתרגשות המלווים לאירוע, עולות שאלות רבות לגבי הטיפול בו. אחד הדברים שכולנו יודעים שחלב אם הינו המזון הטוב ביותר עבורו. חלב אם, מכיל את כל הרכיבים הנחוצים לתינוק ובכמויות המתאימות, מתאים את עצמו לצרכים המשתנים של התינוק המתפתח ותורם להתפתחות מערכת העיכול ומערכת החיסון שלו. כמובן שלהנקה עצמה, יש יתרונות גדולים עבור האם.

 

אם בשלב כלשהו תחליטי לשלב בתזונת התינוק גם תחליף חלב המכונה גם תמ"ל (תרכובת מזון לתינוק), חשוב שתבחרי את  זה המתאים לתינוקך. הרכבם של תחליפי החלב נקבע ע"פ תקנים מחמירים כאשר חלב אם מהווה את סטנדרט הזהב להרכב. אבל על אף התקנים לא כל התמ"ל זהים והם נבדלים ברכיבים (שקיימים בחלב אם) אשר הוספתם אינה בגדר חובה.

 

רננה מזרחי, דיאטנית קלינית, מנהלת מדעית מטרנה מסבירה על רכיבים חשובים בתזונת התינוק:

 

פרוביוטיקה לחיזוק ההגנה הטבעית

חיידקים פרוביוטיים קיימים באופן טבעי בחלב אם וחשיבותם לחיזוק ההגנה הטבעית של התינוק רבה. ההשפעות המיטביות של פרוביוטיקה כוללות חיזוק ההגנה הטבעית , הפחתת תחלואה במחלות כדוגמת  אלרגיה, מחלות חום ושלשולים, הפחתת בכי בתינוקות עם קוליק (גזים) וסיוע בהבשלת המעי. לכן כדאי מאד לבחור בתמ"ל המכיל פרוביוטיקה בכל השלבים.

 

אומגה 3 להתפתחות קוגניטיבית ולחדות ראייה

רכיב שומני  הקיים בחלב אם בכמות משתנה בהתאם לתזונה של האם המניקה. במחקר רחב היקף שכלל קרוב ל 2500 נשים נבדקו רמות השומנים בחלב אם של נשים ממקומות שונים בעולם ובו נמצאו הבדלים ברמת הDHA ,שהינה חומצת השומן מסוג אומגה 3 החשובה ביותר, בחלב אם של נשים ממדינות שונות ונמוכה במדינות מערביות בהן התפריט לא כולל מספיק דגים (המזון הטוב ביותר לאומגה 3).

מחקרים הוכיחו כי, לרכיב שומני זה יש השפעה מכרעת על ההתפתחות התקינה של המוח והראייה בתינוקות, במיוחד בחודשי החיים הראשונים.

ההמלצה היא לבחור תמ"ל  המכיל כמות גבוהה של אומגה 3  ובעיקר  DHA המהווה מרכיב מרכזי במח המתפתח של התינוק.

 

הרכב שמנים לעיכול קל

שלא כמו בתזונת מבוגרים ,כשמדברים על תינוקות חשוב להבין שהשומן  מאד חשוב ומספק כמחצית מהאנרגיה הנדרשת לגדילתו המהירה של התינוק. בחודשים הראשונים לחיים בהם חל תהליך של הבשלת המעי כדאי לבחור בתמ"ל המכיל שמן בטאפלמיטאט, שהינו פיתוח ייחודי של תערובת שמנים במבנה דומה לקיים בחלב אם. שמן בטאפלמיטאט הוכח מחקרית כתורם לספיגה טובה של סידן, לעיכול קל ואף להפחתה במשך הבכי בקרב תינוקות.

 

 

פוטוליה

מה קורה כאשר התינוק סובל מגזים?

תינוקות רבים סובלים בחודשי חייהם הראשונים מתופעת הקוליק המוכרת גם כגזים. במסגרת תופעה זו, התינוק סובל מהתקפים של בכי שעלול להתמשך, לעיתים בלי הפסקה כ3 שעות ביום, לפחות 3 פעמים בשבוע. בדרך כלל זה קורה גם בשעות קבועות.


התקף כזה מתחיל בדרך כלל בפתאומיות ובמהלכו נראה התינוק מזיע, עם פנים סמוקות, אגרופיו קפוצים, בטנו תפוחה והוא ככל הנראה סובל מכאבי-בטן. בדרך כלל התקף הבכי יסתיים רק כאשר התינוק מותש (ואנחנו איתו).
במידה והתינוק ניזון מתמ"ל מומלץ לעבור להזינו בתקופה זו לתמ"ל קומפורט עם הרכב קל לעיכול המועשר בפרוביוטיקה. במטרנה Extra Care Comfort  יש פרוביוטיקה ייעודית למצבים אלו מסוג לקטובצילוס ראוטרי, המצויה באופן טבעי בחלב אם. מחקרים מראים כי היא מסייעת בהקלה על העיכול ומפחיתה משמעותית את משך הבכי בתינוקות הסובלים מגזים.

 

 

שאטרסטוק
 
© כל הזכויות שמורות לאתר nana10