תוכניות ערוץ 10
בלי לסבול: כל הדרכים להתמודד עם גזים
תופעת הגזים שכיחה בקרב תינוקות רבים עד גיל ארבעה חודשים. כיצד מטפלים בה ומונעים תשישות של התינוק והוריו
פוטוליה

תינוקות רבים סובלים בחודשי החיים הראשונים מגזים המכונים גם קוליק.

 

ממחקר שנערך בקרב אימהות לתינוקות עד גיל ארבעה חודשים עולה כי כ70% מהן דיווחו כי תינוקן סבל מגזים ואי נוחות במערכת העיכול, אשר המאפיין העיקרי שלה הוא בכי. בניגוד לבכי מרעב, מחוסר שינה, מחיתול רטוב או מרעש סביבתי לא נעים לתינוק, בכי הנובע מקוליק, הינו ממושך- כשלש שעות ביום, מופיע לפחות שלש פעמים בשבוע, ונמשך לפחות שבוע. לרוב בכי זה אופייני לשעות הערב ונלווים אליו אגרופים קפוצים ופנים סמוקות, רגליים שמתכווצות כלפי הבטן ותחושה של חוסר אונים. הסיבה לתופעה שכיחה זו נעוצה ככל הנראה בהבשלת המעי והסתגלותו לחיים מחוץ לרחם.

 

אז מה ניתן לעשות  כדי להקל על התינוק והוריו? רננה מזרחי דיאטנית קלינית ומנהלת מדעית של מטרנה, מעניקה כמה עצות להורים.

 

 

 

 

1.המשיכי להניק - כי הוא מקבל את המזון הטוב ביותר עבורו. על אף שאין הוכחות מחקריות חותכות לכך שיש קשר בין מאכלים מסוימים שאת אוכלת ובין 'גזים' אצל התינוק את יכולה לנסות להמנע למשך מספר ימים ממזונות 'חשודים' כמו מוצרי חלב וממזון חריף ולבדוק האם קיימת הטבה אצל תינוקך.

2.עברו לתמ"ל קומפורט - אם התינוק ניזון מתמ"ל (תרכובת מזון לתינוקות) העדיפו את הקומפורט כגון מטרנה Extra Care קומפורט, שהינו היחיד מסוגו המועשר בפרוביוטיקה ייחודית מסוג ל. ראוטרי המפחיתה את משך הבכי בתינוקות עם קולי ומסייעת למערכת העיכול.

3. שימו לב לקצב- בזמן האכלת התינוק, הקפידו שזרימת החלב מהפטמה לא תהיה מהירה מדי. זרימה מהירה עלולה  לגרום לבליעת אוויר ולהחרפת תופעת הקוליק.

4. זכרו שלא כל בכי משמעו רעב והימנעו מהאכלת יתר בפרקי זמן קצרים, שעלולה להגביר את אי הנוחות הביטנית.

5.מוצץ - הרגילו את התינוק למוצץ שממש יכול לעזור בהרגעתו בין ארוחה לארוחה.

6.על הידיים-הרבו להחזיקו על הידיים קרוב אליכם ונסו תנוחות החזקה שעשויות להקל על אי כאביו כמו: 'נמר על עץ' (בטנו של התינוק מונחת על זרועכם וידיו ורגליו משתלשלות מטה) או כשגבו מופנה לבטנכם, ראשו מסתכל קדימה וידכם מחזיקה בבטנו, או החזקתו על הידיים תוך כדי ישיבה על כדור פיזיו גדול. אל תחששו מכך שהוא יתרגל להיות על הידיים ואל תקשיבו להפחדות בדבר פינוק יתר. בתקופה זו הוא בעיקר זקוק לאהבה, חום ורוגע שלכם שישרו עליו בטחון והקלה.

7.עיסוי - וודאו שהטמפרטורה בסביבת התינוק חמימה, הפשיטו אותו מבגדיו ועסו את בטנו במרכזה בתנועות מעגליות בכיוון השעון. גם אמבטיה חמימה או עיסוי בכפות הרגליים, תמיד יכולים לעזור.

8.סבלנות ורוגע -העצה הכי טובה היא להיות סבלניים ככל שאפשר (אפילו שזה קשה כשהוא בוכה), להיעזר בקרובים אליכם כך שגם אתם תוכלו לקחת מדי פעם הפוגה ולנוח כדי שתוכלו להשאר רגועים ולתת לתינוק תחושת בטחון ורוגע. הבשורות הטובות שאצל מרבית התינוקות התופעה חולפת סביב גיל 3-4 חודשים.

 

 

 

 

אימג' בנק / Getty Images
 
© כל הזכויות שמורות לאתר nana10