תוכניות ערוץ 10
איך תהפכו את הילדים שלכם ליזמים?
אם אתם הורים מהסוג שעושה הכל בשביל הילדים – מאכילים אותם, רוחצים אותם, מכינים להם את שיעורי הבית, שורכים להם את השרוכים, כדי לחסוך זמן או כח במקום ללמד אותם להסתדר לבד – יש מצב שאתם מסרסים את ילדיכם ומונעים מהם להיות יזמים בעתיד
שאטרסטוק

החיים במאה ה-21 דורשים מהילדים שלנו כישורים ומיומנויות מגוונים, שאת חלקם אנחנו לא ממש מכירים. אנחנו חיים בעידן מתפתח ובכל דור עסוקים בהכנה של הדור החדש. אז נתחיל מהבסיס - מהי יזמות?

 

באמצעות היכולת ליצור הקשרים חדשים מתוך מידע ואינפורמציה קיימים, יזמות מאפשרת לכל אדם לשדרג, לשכלל ולפתח נקודת מבט מיוחדת, יציאה מתוך המסגרת ומציאת פתרונות חדשניים וישימים המשלבים דמיון ופרקטיקה. נקודת המפגש שבין ערכים ומימוש פוטנציאל אישי לבין מענה לצורך חברתי, זוהי יזמות בהתגלמות.

 

פרופסור דויד פסיג, עתידן, מתמחה בחיזוי מגמות טכנולוגיות, חברתיות וחינוכיות, טוען שבעידן החדש יזדקקו למיומנויות חדשות בעיקר בשלושה תחומים: מיומנויות למידה, מיומנויות של יצירת קשרי אנוש ומיומנויות של בחירה ויזמות. המיומנויות החדשות יצריכו חשיבה אחרת נוכח המציאות החדשה. מבחינה קוגניטיבית יהיה צורך להכשיר את התלמידים להיות יזמים ובעלי חשיבה יזמית.

 

כל ילד נולד עם יכולת מיוחדות, וזו אחריות של כל הורה לאפשר לילד שלו לפתח את הכישורים הטמונים בו, על מנת שיוכל לממש את הפוטנציאל שיש בו.

 

איך נכין את ילדינו לחיים במאה ה-21?

 

סקרנות ושאלות

מאפשרים להם להסתקרן מכל דבר. ילדים אוהבים לשאול שאלות מגיל מאוד צעיר. לעיתים, היכולת הזו נחסמת כאשר בצד השני יש תגובה, כמו "זה לא משנה עכשיו", "תפסיקי לשאול כל כך הרבה שאלות" וחוסר מענה רציף, שיכולים לגרום לילד להפסיק לשאול. לכן חשוב מאוד לעודד סקרנות, וללמד אותם היכן ניתן למצוא תשובות. אין ציפייה מאתינו ההורים לדעת ולתת תשובות לכל, אך בהחלט יש צפייה מאיתנו כהורים לכוון את הילדים למצוא תשובות. יש להמשיך לעודד את הילדים לשאול, לבחון ולהבין.

 

יש לאפשר לילדים לשאול שאלות. זו מיומנות חשובה ומשמעותית כל כך, שלעיתים בגלל העומס של חיי היום יום, נתפסת כמציקה ומנדנדת מצד ההורים. המיומנות של שאילת שאלות מעידה על סקרנות ועל רצון אמיתי ללמוד. כל אחד יכול להיות יזם ללא קשר ל-IQ, יכולות פיזיות או מצב סוציואקונומי נמוך. יזמים הם אנשים רגילים שקיבלו תנאים מתאימים להתפתח ככאלה.

 

הקשבה

הקשבה היא מיומנות חשובה מאין כמוה. ילד זקוק להקשבה על מנת שישמע את עצמו מציע, מנסה, פותר וחולם. ילד זקוק להקשבה על מנת שישמע את עצמו בקול רם. ילד זקוק למבט מקשיב ופנוי אליו, זה יעביר לו את המסר: "אתה מעניין, אתה חשוב". ילד שיקבל את המסר הזה באופן קבוע בחייו, יהיה מספיק בטוח ונחוש בדעתו להמשיך ולהקשיב לקולות הפנימיים שלו, דבר שיאפשר לו להיות קשוב לצרכים של אחרים, וברגע הנכון ידע לשלב את הצורך של האחר - קרי החברה, עם הפוטנציאל האישי שלו, וכך יוכל להתחבר ליזמות שבתוכו.

 

התמדה ונחישות

חשוב לאפשר לילדים להשקיע בדברים שחשובים להם. הורים, בגלל העומס בחייהם, לעיתים מאלצים את הילדים לוותר על מה שנכון להם. לדוגמא, היא אוהבת כדורגל, אבל מכיוון שהקבוצה היא של בנים בלבד, ימנעו ממנה השתתפות. ילד שאוהב לנגן אבל המרחק גדול מכדי שיסיעו אותו לחוג, יוותר כדי להקל על ההורים שלו.

ילדים, כמו מבוגרים, ישקיעו ויתמידו במה שהם אוהבים, במה שמשתלם להם, במה שיש להם ממנו רווח (לאו דווקא כלכלי, אלא הישגי, רגשי, יחס מיוחד ועוד). אפשרו לילדים לעשות דברים שהם אוהבים.


אל תוותרו להם בקלות

לא בא לו לסיים את הציור? השקיעו זמן, שבו לצדו ועודדו אותו לסיים משימות שהתחיל. התמדה ונחישות לומדים בבית מתוך חיי היום יום.

 

לטעות, להתנסות ולטעות שוב

הרבה פעמים הורים מעדיפים לעשות במקום הילדים שלהם את שיעורי הבית, כי זה קצר יותר, או את צחצוח השיניים, כי זה יעיל יותר. אנחנו מאכילים אותם, מקלחים אותם ובעיקר עושים זאת כי זה חוסך מאיתנו זמן. תנו להם להתנסות לבד. גם אם זה ייקח זמן ולא תמיד מתאים, ההתנסות חשובה להתפתחות ולפיתוח מיומנויות שהילדים יזדקקו להן בחייהם הבוגרים וגם כבר עכשיו.

 

יזמות הלכה למעשה - מה לעשות כבר מחר בבוקר?

ערכו רשימה של הכישורים הבולטים של ילדיכם - האם הם באים לידי ביטוי ביום יום? לדוגמא, ילד שכל הזמן מתערב בדברי מבוגרים, זו תכונה שיכולה להעיד על יכולת ורבלית גבוהה, יכולת הבעת דעה גבוהה ועוד. האם אתם רואים את החיובי בתכונה הזו או את השלילי? איזה פידבק הילד מקבל על התכונה הזו באופן שוטף בחייו?

 

ערכו רשימה של משימות שהילדים שלכם יכולים לבצע לבד ואתם עושים עבורם - בדקו מדוע אתם עושים זאת- מחסכון של זמן, לכלוך, כוחות? התחילו לתת להם את העצמאות לה הם זקוקים, אפשרו להם לטעות, להתנסות ולהצליח!

הקפידו על 3 פעמים בשבוע בהן אתם מתרגלים הקשבה עם ילדיכם - הקשבה אמיתית, בלי ניידים ומסיחי דעת. מקשיבים בשקט, פותרים בעיות או ממליצים להם איך להגיב למצבים שונים.


אל תוותרו לילדים שלכם - גרמו להם להתאמץ. מי שמוותר לילדים, מוותר על הילדים!

ומה עושים כשתחומי העניין של הילדים שונים לגמרי משלנו ההורים? מוצאים פתרונות יצירתיים, מתייעצים, שואלים. בעידן שבו אנחנו חיים, יש אנשי מקצוע בכל התחומים, ואם לילד שלך יש כישורים ויכולות שלך אין, זה בסדר. לך יש אחריות למצוא עבורו את המרחב הכי נכון שיבטא את היכולת הזו ויפתח אותה.

 

פוטוליה

 
© כל הזכויות שמורות לאתר nana10