תוכניות ערוץ 10
מתוך הפרק: לידת ואקום - כן או לא?
לידת וואקום אינה מבוצעת ללא סיבה. הסיכון שנלקח הוא מחושב ומינימלי. זהו כלי טוב ומועיל אם נעשה בו שימוש מושכל והגיוני ע"י צוות מיומן

לידה מתחילה עם הופעת צירים סדירים וכואבים שמובילים לקיצור ולפתיחה של צוואר הרחם עד פתיחה מלאה, כלומר 10 ס"מ. לאחר מכן ראש העובר יורד לכיוון פתח הנרתיק דרך תעלת הלידה ואז מתחיל שלב הלחיצות וחילוץ/ילוד העובר.

 

בשלב הלחיצות עלולים להופיע מצבים בהם יידרש חילוץ מהיר יותר של העובר, כגון מצוקה עוברית. במקרה כזה כשראש העובר נמצא סמוך לפתח הנרתיק ויש לחלצו מהר ניתן לקצר את שלב הלחיצות ולחלץ את העובר מהר ע"י ביצוע לידה מכשירנית.

 

בלידת ואקום אנו מצמידים מעין צלוחית קטנטנה מסיליקון או מתכת אל הקרקפת של העובר ויוצרים ואקום (לחץ שלילי) על מנת להצמיד את הצלוחית לקרקפת העובר. הצלוחית מחוברת לצינור שדרכו ניתן לכוון את ראש העובר בתעלה.

 

לידת וואקום נחשבת בטוחה.כאשר לידת וואקום מתבצעת בתנאים המתאימים שיעור הסיבוכים נמוך.בלידת וואקום התינוקות נולדים לרוב עם בצקת קלה על הקרקפת שחולפת מאליה תוך 2-3 ימים.

 

במקרים לא שכיחים יכולה להצטבר כמות גדולה יותר של דם תחת העור ואף עלולה להיגרם אנמיה לתינוק ולעתים לא שכיחות אף צהבת בילוד. פגיעות חמורות כגון שברים בגולגולת הן מאד נדירות ויוצאות מן הכלל.

 

 

 

 

 
© כל הזכויות שמורות לאתר nana10