ספורט
נועד לגדולות: קיליאן אמבפה והצל של הנרי
הילד ממונאקו מזכיר את אלילו, אבל מנסה להיחלץ מההשוואות

יוני - יולי 1998, צרפת. תיירי הנרי כובש לזכות הנבחרת המארחת שלושה שערים בשני המשחקים הראשונים בשלב הבתים של גביע העולם, מוסיף עוד פנדל מוצלח בדו קרב מול איטליה ברבע הגמר וזוכה יחד עם נבחרתו במונדיאל כשהוא רק בן 21. חמישה חודשים מאוחר יותר, בפרבר הצפון פריזאי בונדי, רק עשרה קילומטרים מהפרבר סנט דני בו נמצא הסטאד דה פראנס, האצטדיון שאירח את הגמר מול ברזיל, מגיח לעולם קיליאן אמבפה, שלימים יכונה "תיירי הנרי הבא".

פברואר 2017, אנגליה. אמבפה עושה תנועה לעומק הרחבה ומקבל כדור ארוך מפאביניו. חלוצה של מונאקו משתלט על הכדור, מחטיף מבט לכיוון ווילי קבאז'רו ובועט בעוצמה לרשת העליונה של מנצ'סטר סיטי. בדיוק שנה ויום אחרי שהפך לכובש הצעיר בתולדות מונאקו בליגה הצרפתית על חשבונו של תיירי הנרי (תתרגלו, אתם תיתקלו בשם הזה בכל פסקה בהמשך הכתבה), הוא הופך לכובש הצעיר בתולדות הקבוצה גם בליגת האלופות.

קיליאן אמבפה נולד כאמור לפני 18 שנים בפרבר פריזאי להורים מהגרים (כמו הנרי), והחל את הקריירה שלו בקבוצת הילדים של בונדי. בגיל 15 (כמו הנרי) הוא עבר לקבוצת הנוער של מונאקו, וכעבור שנתיים (כן, כמו הנרי) ערך את הבכורה שלו בקבוצה הבוגרת. בעונתו הראשונה שיחק במקביל במונאקו ובמונאקו ב', אך העונה, מלבד שתי הופעות בקבוצת המילואים, הוא כבר משחק דרך קבע אצל מוליכת הליגה הצרפתית. השיפור במעמדו הגיע בעקבות ההופעות המעולות שלו והמספרים הטובים שהציג (16 שערים ו-10 בישולים העונה ב-30 משחקים בכל המסגרות), אך גם בזכות חמשת השערים שהבקיע ביולי האחרון באליפות אירופה עד גיל 19, בה זכה יחד עם נבחרת צרפת.

היכולת הנהדרת והמספרים (כבש 7 שערים ב-6 המשחקים האחרונים בליגה) לא נעלמו מעיניהם של מומחי הכדורגל ברחבי אירופה, כשאחד הראשונים לזהות את הכישרון היה מאמן מונאקו בעבר, ארסן ונגר, לו הזכיר החלוץ הצעיר מישהו אחר שהוא מכיר מאוד טוב. "אמבפה הוא בדיוק תיירי הנרי. כלומר, לא בדיוק, אבל יש לו יכולות דומות, כישרון דומה ופוטנציאל דומה", אמר מאמן ארסנל בראיון לערוץ טלוויזיה צרפתי, "אנחנו עוקבים אחריו, אנחנו מכירים אותו טוב מאוד והוא מתפתח בקצב נהדר. לאחרונה הוא האריך חוזה במונאקו כך שהם אלו שיחליטו על העתיד שלו".

ונגר לא סתם נקט בשמו של הנרי כשהתייחס לעתידו של אמבפה. בארסנל כבר הודו שבקיץ האחרון הם ניסו לצרף את השחקן, אך ללא הצלחה. המאמן הצרפתי, אם בכל זאת יישאר בארסנל בעונה הבאה, חושב על שיחזור העבר ונזכר שלפני שנים רבות הוא גילה במונאקו חלוץ צרפתי צעיר והביא אותו מאוחר יותר לצפון לונדון. החלוץ הפך לימים לאחד השחקנים הגדולים בתולדות התותחנים - תיירי הנרי כבר אמרנו?

בשנים האחרונות מאוד אופנתי להשוות שחקנים צעירים לשחקנים גדולים. כל שחקן צעיר, נמוך קומה עם דריבל טוב זוכה לכינוי "מסי הבא" וכל שחקן חזק, בנוי היטב, עם סיומת מעולה זוכה לכינוי "רונאלדו הבא". בצרפת בכלל, ובמונאקו בפרט, כל חלוץ מבטיח זוכה לכינוי "הנרי הבא". וכידוע, כינויים, וציפיות בכלל, בדרך כלל מכבידים על שחקנים צעירים וגורמות להם לקרוס.

נראה שאמבפה קורץ מחומר אחר ויודע להכיל את ההשוואת. החלוץ הצעיר, שבין היתר כונה על ידי ונגר גם "סופר טאלנט", חכם מספיק כדי לדעת להנמיך את הלהבות, ולאחרונה התייחס להשוואות אותן הוא שומע מכל עבר: "אני מעריך את תיירי הנרי, אבל אני מקווה להטביע את חותמי בהיסטוריה של הכדורגל בסטייל שלי ולא כתיירי הנרי 2".

אך לפני שהחלוץ הצעיר מחלץ את עצמו מההשוואות, גם לתיירי הנרי עצמו היה מה להגיד בנושא בטור השבועי שלו ב"סאן" הבריטי: "פגשתי את אמבפה והוא בחור נחמד עם ראש על הכתפיים. הוא שקט, מאוד מכבד, אבל תן לו כדור והוא כבר לא יהיה נחמד יותר. אני יודע שאנשים קוראים לו 'תיירי הנרי הבא' אבל אני לא אוהב את התגיות האלו. הוא צריך להיות הוא עצמו ופשוט לשחק הכי טוב שהוא יכול".

הנרי מיישר קו עם אמבפה בכל הנוגע להשוואה בין השניים, ומודע לכך שהיא לא טובה להתפתחות של החלוץ הצעיר, אך עצם ההתייחסות מעלה שוב את ההשוואה. בכל זאת, כשאגדה של מונאקו וארסנל מדברת עליך, וכשהמאמן של אותה אגדה בשתי הקבוצות כמעט אובססיבי כלפיך, איך אפשר שלא לקרוא לך "תיירי הנרי הבא"? 

עכשיו אמבפה פוגש את מנצ'סטר סיטי למשחק הגומלין בשמינית גמר ליגת האלופות אחרי ה-5:3 המשוגע באיתחאד, ובשביל לעשות את הבלתי יאמן הוא צריך לעזור לקבוצתו לנצח בפער של שני שערים. אם לא יעשה זאת, העונה הנוכחית, גם באירופה ובעיקר בליגה, מרשימה דיה גם כך. אך אם כן יעשה זאת הוא יוכל להיפרד מהתיוג "תיירי הנרי הבא". אם הוא יעשה זאת הוא כבר יהפוך ל"קיליאן אמבפה הנוכחי".

 
 
© כל הזכויות שמורות לאתר nana10