ספורט
"ג'נטילה? האוול? אליהו הכי חשוב בי-ם"
אחרי שעזב בינואר, תומפסון מנתח, ועוקץ את הפועל ת"א

נראה שכבר עבר הרבה זמן מאז, אבל רק לפני כשלושה חודשים, באמצע חודש ינואר, החליט דיז'ון תומפסון לעזוב את הפועל ירושלים, חודשיים בלבד מהרגע שהצטרף, בעקבות הצעה מפתה מניז'ני נובגורוד. 10 הדקות ו-5 הנקודות שרשם בממוצע ביורוקאפ בקבוצה מהבירה התחלפו ב-32 דקות ו-14 נקודות בניז'ני, שנלחמת על כניסה לפלייאוף ה-VTB. כמי שהיה חלק מחדר ההלבשה האדום, מנסה הפורוורד לשפוך אור על מערכת היחסים של השחקנים עם סימונה פיאניג'אני, מדבר על הצירוף של אלסנדרו ג'נטילה וריצ'ארד האוול, שולח מסר ברור לגבי ליאור אליהו וגם המלצה חמה להפועל ת"א.

"אני משחק כאן יותר מ-30 דקות למשחק וזה הפתיע אותי", מספר תומפסון בתחילת דבריו, "זו אחת הסיבות שהגעתי לכאן, כדי לשחק יותר דקות. זו קבוצה צעירה ורציתי לעזור עם הניסיון שלי, ובעיקר לשחק. אני עוקב אחרי מה שקורה בישראל. שמחתי לראות שהפועל ירושלים התקדמה ועברה את גראן קנריה ועשתה סדרה יפה מול ולנסיה. ידעתי שיהיה להם קשה שם, אבל חשבתי שיש להם סיכוי ממש טוב לעבור אותם ולהתקדם לסדרה על האליפות בגלל שהם כבר ניצחו אותם בחוץ".

היו לא מעט אנשים שחשבו שהיית צריך להישאר
"זה חמוץ מתוק כזה. להגיע שוב לירושלים זה היה כבוד גדול בשבילי וממש הישג. הייתי נרגש להיות חלק מזה שוב, מההזדמנות הזו. אני לא יכול להגיד לאיזה כיוון ההנהלה רצתה ללכת באותו זמן שהייתי שם, אבל כשהייתה לי ההזדמנות עם ניז'ני, החלטתי ללכת עליה. רציתי מאוד להישאר בירושלים, זו קבוצה מאוד טובה, מאוד מוכשרת ומנוסה. רציתי להישאר ולזכות ביורוקאפ ובליגה הישראלית, אבל זו הייתה תקופה מאוד מבלבלת וההצעה הזו הגיעה, אז לקחתי אותה".

שמעת על המשבר של הפועל ירושלים? יש לה כבר 13 הפסדים בליגה. זה מצב מאוד חריג. מה דעתך על זה בתור מי שהיה בפנים ומכיר את הקבוצה?
"קשה לי דעת מה הבעיות שם. הקבוצות הגדולות באמת יכולות לשחק בשני מפעלים ולנצח, אבל הליגה הישראלית היא ליגה מיוחדת. כל קבוצה יכולה לנצח כל קבוצה בערב נתון. קבוצה מקומית משחקת פעם בשבוע ומגיעה רעבה, אגרסיבית ומאוד מוכנה למשחקים האלה. ירושלים הייתה קצת עייפה מהמשחק באירופה, מהמסעות, לפעמים פציעות. לגבי העניין המקצועי, קשה לי לשים את האצבע. כעת הם משחקים משחק אחד בשבוע אז אני באמת לא מבין מה הבעיה".

מדובר בארץ הרבה על כך שבאירופה, גם בתקופה שלך, הישראלים נדחקו הצידה, ועכשיו כשצריכים אותם בחוק הרוסי, הם איבדו בטחון והקשר עם המאמן התרופף
"אני לא יודע, זו בהחלט יכולה להיות הבעיה. מההיסטוריה והניסיון שלי בליגה הישראלית וההכרות שלי עם ירושלים, ברגע שהם מגיעים לפלייאוף, העונה משתנה. הם מרימים את הרמה שלהם בדרגה אחת או שתיים וזה בטחון שיש להם. הם יודעים שלפלייאוף הם יגיעו ויש לי בטחון בהם שבפלייאוף הם יהיו מרוכזים. מצד שני, במהלך העונה המשחקים בליגה אולי לא מאוד משמעותיים, אבל אם אתה מחליק ומחליק ומחליק זה יכול לחזור אלייך כבומרנג ואני מקווה שזה לא יקרה להם. יש להם פוטנציאל גדול. לא הרגשתי תסכול מהישראלים בתקופה שאני הייתי בקבוצה. הכל היה אחלה והייתה אווירה מצויינת. כשאני הייתי שם כולם שיחקו חוץ ממני (וצוחק ר.ג.)".

מה דעתך על ההחתמה של ג'נטילה?
"אני לא מכיר אותו כל כך. זה שם גדול והחתמה גדולה עבורם. זה מסוג השמות שאני שומע הרבה שנים. לא ראיתי אותו כל כך משחק, אבל שמעתי שהוא שחקן יורוליג מצוין בעל פוטנציאל להגיע ל-NBA. זה נראה כמו החתמה טובה לירושלים. צריך להיות שחקן מיוחד כדי להשתלב במערכת וכשאתה מצטרף בשלב כל כך מאוחר לקבוצה זה יכול להיות קשה. אני חוויתי את זה כשניסיתי להשתלב בהפועל ת"א במהלך חודש אפריל עם קבוצה שרצה כל העונה וזה יכול להיות קשה. זה לא משנה עד כמה טובה השחקן או טובה הקבוצה זה קשה ויהיה מעניין לראות איך זה יהיה ואני מקווה שזה יעבוד עבור שניהם".

שמעת על הצטרפותו של ריצ'ארד האוול להפועל ירושלים. מה דעתך על הסאגה שהייתה סביב זה, ועל העובדה שהוא שחקן ישראלי
"הוא שחקן ישראלי? קיבל דרכון? וואו. שמעתי קצת על כל הבלאגן. זה מטורף, ואני לא מופתע שזה מה שקורה בהפועל ת"א ומרחם קצת על האוול שהיה באמצע של כל זה. ראיתי את האוול משחק, והוא בהחלט יכול לעזור לירושלים בצבע. יהיה קשה להילחם שם על דקות עכשיו, זו קבוצה עבה מלמעלה עד למטה וכולם יכולים לשחק. הם מוכשרים, ואין מספיק דקות ויהיה קשה לשמור על כולם מאושרים, זו תהיה הבעיה שם. כולם טובים ומוכשרים. צריך לנהל את זה כמו שצריך, למצוא את המאצ'-אפים".

ליאור אליהו בצרות עכשיו עם התוספות של ג'נטילה והאוול לדעתך?
"אני לא יודע איך יהיו דקות לכולם. הם הוסיפו זר והוסיפו ישראלי, כך שמישהו לא יקבל זמן משחק פה. ליאור מכיר את המערכת, היו לו משחקים מצויינים העונה ואני מאוד מחזיק ממנו. אתה אף פעם לא יכול להתעלם ממנו. הוא שחקן חשוב ואני הייתי משתמש בו תמיד כשחקן מרכזי. הוא שחקן ישראלי בכיר, שחקן נבחרת ישראל, מנוסה מאוד ואתה תמיד צריך שחקנים כאלה. אני חושב גם שהוא השחקן הכי חשוב בסגל שלהם בקרב על האליפות. לא משנה האוול, ג'נטילה, אתה זוכה באליפות עם שחקנים כמו ליאור בראש ובראשונה".

איך לדעתך תעבוד ההתקפה עם כ"כ הרבה נשקים וכ"כ הרבה שחקנים שרוצים את הכדור? זה אולי יותר מידי?
"הם יצטרכו לבחור עם מי הם הולכים. כל שחקן שם יכול לקלוע 10-15 נק' בממוצע בקלות. כל אחד יצטרך להקריב קצת, לעשות את העבודה בשביל הכלל, ולשים בצד את הדקות והנקודות. אין ברירה אחרת. עכשיו המטרה היא אחת – אליפות והם חייבים להפוך את זה לעסק עובד".

ירושלים טעתה כשוויתרה עלייך, במבט לאחור?
"אני חושב שהם עשו טעות, כן. אני יודע שקל לי לומר לי את זה עכשיו כשאני לא שם. אז הם לא חשבו שזו טעות, אבל אני ידעתי גם אז שזו טעות. רציתי מאוד להישאר באותה תקופה, ניסינו לגרום לזה לקרות, אבל החוזה בניז'ני היה הרבה יותר טוב ולא יכולתי לסרב לו. זו הייתה ההנהלה. הם ניסו לסדר משהו עם הסוכנים שלי, אבל זה היה מאוחר מידי. זה הטבע של העסק, של המשחק. אתה צריך לחיות עם התוצאות של הדברים. בסופו של יום, ידעתי שאני בכושר ומסוגל לתרום. הייתי מאוכזב ממה שקרה".

"אני 12-13 שנה בעסק. והסוכן הראשון שלי באמריקה אמר לי פעם שאם קבוצה רוצה אותך היא תשלם, ותעשה הכל כדי להביא אותך ולשמור עלייך אצלה. באותו זמן עם ירושלים זה לא קרה, אז אתה יודע. חשבתי שהוכחתי שמגיע לי להישאר ושעזרתי לקבוצה בדקות שקיבלתי, אבל כנראה שהאנשים שם 'הסתכלו מעל זה', ולא חשבו כמוני".

מי תיקח אליפות לדעתך? שמעת מה קרה בגמר גביע המדינה?
"לא ראיתי את המשחק, אבל שמעתי שירושלים שלטה במשחק וההתאמות של מכבי ברבע הרביעי הפכו את המשחק וזה כדורסל. אם יהיה עוד גמר בין מכבי וירושלים, אני חושב שירושלים תלמד מהטעויות שלה. למכבי אין מה להפסיד מהצד השני, אין להם עונה טובה כמו שהם חשבו, הרבה שם ירד לטימיון בעונה הזו אז אני חושב שהם עם הגב לקיר, והזכייה בגביע המדינה נתנה להם בטחון גם לזכייה באליפות. אני חושב שהקבוצה שיש לירושלים היא יותר טובה ושהם יכולים לזכות באליפות".

לסיום הראיון, מה המסר שלך למי שמכיר אותך בישראל?
"לא יותר מידי. בקשר להפועל ת"א, רק לומר שאני שומע ושמח שכל מה שקורה בפנים ממשיך לצאת החוצה מהאפילה. הייתה לי תקופה קשה ומאכזבת שם. לא ציפיתי שיקרה לי שם מה שקרה לי שם. מעולם לא הייתי במצב כזה בקריירה הארוכה שלי. אני שמח לדעת שזה לא רק אני, ושלאט לאט רואים איך הארגון הזה מתנהל. אני מקווה בשבילם שהם ישנו את דרכיהם. אני יודע שלהפועל ת"א יש היסטוריה ארוכה, זה מאוד טוב עם אוהדים טובים ומגיע להם טוב יותר ממה שיש להם. ההנהלה שם צריכה לייצג את האוהדים בצורה שמגיעה להם. זה מועדון גדול שחייב להיות בטופ של הליגה הישראלית. אני מקווה שההנהלה תשנה את דרכה ותגיע למקום הנכון שבו היא צריכה להיות".

 
 
© כל הזכויות שמורות לאתר nana10