תרבות ובידור
היוטיוב לא משקר: האם איב אנד ליר בדרך למטה?
הדג נחש עם משאפ מיוחד ל"עוד יהיה טוב", שריף עם בלדה מלנכולית ואיב אנד ליר נדושים • חדשות המוזיקה הישראלית
אבי מסיקה יח"צ

פעמוני יום העצמאות מהדהדים בניחוחו האביבי של הפסח ולהקת "הדג נחש" הכינה עצמה היטב לקראת המאורע עם משאפ מיוחד ל"עוד יהיה טוב", אחת הקלאסיקות הגדולות שיצר שייקה פייקוב וביצע דודו זכאי בשנות ה-70, בשילוב לחנם של חברי הלהקה המחופשים בשיר לחבר'ה זקנים (מה שמזכיר מאד מבחינה קונספטואלית את הקליפ החדש של דודו אהרון וליאור נרקיס "חגיגה בישראל") ומגישים את ארץ ישראל העכשווית, על דבשה ועל עוקצה, על מתיקותה וטעמה המר עם נימה פטריוטית המיועדת להחזיר עטרה ליושנה. בפזמון הייתה חסרה לי שירה צלולה יותר של השיר המקורי (שבביצוע המחודש נשמע מעט לא ברור, אולי במכוון או שלא) מה שיכל לחלוק כבוד יותר רב לפייקוב המייצג בלחניו את ארץ ישראל היפה והפורחת.

 

ומארץ ישראל היפה, הבה נעבור לארץ ישראל ה"ממוחזרת" בשירם החדש של איב אנד ליר - "אימפריה". השיר, שנכתב והולחן על ידי צחי בוזגלו (איב) ממשיך את הקו הסטנדרטי והנדוש כבר של הצמד - אלקטרו דאנס ים תיכוני עם מילים רדודות בצורה דרסטית, חריזה מאולצת ודי משעממת ושירה רווית זיופים. הנוסחתיות המקובעת והשבלונית של הצמד, שעבדה אולי בשני השירים הראשונים, כבר נשמעת כמו החדשות של אתמול ולא רק שמדובר בשיר מיותר שעדיף היה לגנוז ולא לשמוע, השיר מסמן את דעיכתו של הצמד שירד גם בכמות הצפיות ביוטיוב בשיריו האחרונים (שלא לדבר על הרדיו). גימיק שחולף.

 

מן הפח נעבור אל הפחת אל המקבילה הזהה של איב אנד ליר - הצמד "דיז אנד גוף" (אדם מדר וגיא עמית) שלא רק שמחקה (בעיקר בפזמון) את איב אנד ליר בשירה המזוייפת, אלא גם חוטא באלקטרו פופ ים תיכוני שלא רק שמוצה כבר והפך מאוס. הניסיון הכושל לחקות את "סלסולים" של סטטיק ובן אל בניחוח יותר איב אנד לירי נשמע כמו הזיה שאינה מטיבה עם המוסיקה הישראלית (או המזרחית) וניסיון לעלות על גל שהרבה עלו עליו קודם. בדיחה לא מוצלחת.

 

הרבה זמן חלף מאז יצא שיר איכותי מגזרת ז'אנר שירי ה"נשמה" (=דכאון) הים תיכוניים והשבוע שריף (לשעבר ילד הפלא) הפיח מעט חיים בז'אנר שנדחק מעט הצידה בשנתיים האחרונים עם השיר - "ממשיכה לבד" שכתב והלחין עבורו רונן מיכאלוב (יוצר בולט בז'אנר). השיר, בביצוע ההולם היטב את גוון קולו של שריף, הוא בלדה מלנכולית על שיברון לב ועל אהבה שתמה ונגמרה, וכולל פזמון קליט ועיבוד עשוי היטב של מאיר משעלי.

 

 
© כל הזכויות שמורות לאתר nana10