אונליין
מנכ"ל רשת בסט מובייל: יש כרגע מאבק חשוב של יבואנים שניזוקו מהמהלך של כחלון
"יש כרגע מאבק וחשוב שיכירו אותו, מאבק של יבואנים שניזוקו מהמהלך הזה": מי ירוויח מהרפורמה של השר כחלון בשוק הסלולר וגם מי יפגע ממנה? ישבנו לשיחה עם עמי צים, מנכ"ל רשת בסט מובייל

הכרזת השר כחלון על תוכנית "נטו משפחה" גרמה לסערה, ולאו דווקא פוליטית. בין כל הסעיפים שהכריז עליהם שר האוצר, עלה גם הסעיף שמכריז על כוונת השר לבטל את מס הקנייה על סמארטפונים בגובה 15 אחוזים. שר האוצר דיבר תחילה על מספר שבועות בטרם התוכנית תיושם, אך כבר באותו הערב הוא חתם על הצו שלמעשה מבטל את מס הקנייה על סמארטפונים - מה שהוביל לסערה ולהורדות מחירים מיידיות בשוק הסלולר הישראלי.

 

"בעזרת לחץ שלנו ולחץ מצד העיתונות, משרד האוצר נענה לבקשתנו שלא להשאיר את הסיטואציה הזו בלי לוחות זמנים", מספר עמי צים, מנכ"ל רשת בסט מובייל, רשת החנויות הגדולה בארץ עם 41 סניפים, המתמחה בתחום הסלולר בשוק הפרטי.

 

>> לכתבות נוספות בנושא

"הכסף חוזר לציבור": מסיבת העיתונאים של כחלון

תוכנית כחלון: כמה תרוויחו ואיך יושפעו מחירי הסלולר והביגוד?

 

"שר האוצר דיבר על 'שבועות', ומה זה בעצם 'שבועות'? האם מדובר על 8 שבועות? 10 שבועות? 30 שבועות או אולי שבוע? אי הבהירות הזו הובילה לאיזשהו כאוס ובאוצר הבינו את זה ומיד החליטו שם להוציא את הצו מיד", הוא מספר על השעות שלאחר מסיבת העיתונאים שקיים השר כחלון ביום שלישי.

 

עמי צים, מנכ"ל רשת בסט מובייל יח"צ

היה לכם מושג שמשהו כזה אמור היה לקרות?


"דובר על זה מספר פעמים בשנים האחרונות", הוא אומר. "הצו נחתם בשעות הערב של יום רביעי, אבל הכוונה פורסמה כבר מספר שעות לפני. ההיערכות שלנו הייתה בדמות תגובה מהירה ועדכון מחירים אטרקטיבי כלפי הצרכנים".

 

עד כמה לדעתך ביטול מס הקנייה על סמארטפונים היה נחוץ לשוק הסלולר?

 

"אני באופן אישי חושב שהיה צורך בכך עוד קודם לכן, רק כדי להתמודד עם כמות ההברחות שהייתה ועל מנת להסדיר מחדש את השוק. חשוב לציין שהאוצר הפסיד בשנים האחרונות את 32 האחוזים של המע"מ ומס הקנייה שהיו אמורים להיגבות מאלפי האנשים שרכשוט סמארטפונים בחו"ל, ומהמבריחים המקצועיים שהחדירו לשוק הישראלי אלפי מכשירים שלא כחוק. צמצום הפער במחיר בין הארץ לחו"ל יגרום לכך שהצרכן לא יכתת רגליו לאתרים סינים או ימתין לנסיעות לחו"ל וירכוש מוצר שאינו מגוייר לשפתו - מדובר במהלך מבורך גם לצרכנים וגם לעסקים".

 

בעוד אמש תהו הסקפטים האם ביטול המס יגולגל אל הצרכן הסופי, שהרי אנחנו הישראלים רגילים לראות כיצד הביטולים מסוג זה לא מורגשים בכיסנו, הרי שהיום החלו ענקיות בענף לפרסם את מחיריהם החדשים והפתעה - מדובר בחסכון שנע בין 200 ל-800 ש"ח, שייושם החל מיום שישי בבוקר. "כוחות השוק חזקים מהכל", אומר צים. "כולם מבינים שזה מה שיקרה, זה לא יימשך לאורך שבועות כי אם בכמה פעימות של שעות בודדות, ובימים הקרובים נקבל תמונה מדוייקת של הלך הרוח בשוק המקומי".

 

כזכור, כחלון כינס שלשום מסיבת עיתונאים ובה פרס את תכניתו החדשה שאמורה להקל על יוקר המחיה של משפחות עובדות, כשפרסום התוכנית בוצע ללא ידיעת ראש הממשלה בנימין נתניהו - מה שעורר סערה פוליטית. הצו שעליו חתם כחלון כולל ביטול מס הקנייה על טלפונים סלולריים, סוללה וכרטיסי SIM - עד כאן הכל טוב ויפה, אלא שיש מי שעומד להיפגע מכה קשה מהצעד החד צדדי הזה - ולא בטוח שיוכל לספוג אותה.

 

סניף בסט מובייל חים כהן

"השוק היה זקוק למהלך הזה משני היבטים" אומר צים. "מנקודת מבטם של הצרכנים, הרי שעל רקע שוק הטכנולוגיה, שמשתנה חדשות לבקרים, ההוזלה הזו תאפשר לצרכנים לרכוש מכשיר מעודכן במחיר נגיש. מה שמכונה כטלפון סלולרי זה בעצם מחשב סלולרי - כן, מחשב לכל דבר. זה כלי עבודה ששיחות הן רק חלק מהפעולות שאנו עושים באמצעותו".

 

ההיבט השני, על פי צים, נוגע בסיכול תופעת ההברחות שעולה לנו, למשלמי המיסים, מיליונים כל שנה, אם לוקחים בחשבון ששוק הסמארטפונים הישראלי מוערך בכ-5 מילארדי שקלים בשנה. "ברגע שפער המחירים מול חו"ל גדול, הרי שיש תמריץ למבריח להסתכן ולהעביר סמארטפונים באופן לא חוקי לארץ. ברגע שהפער הוא קטן, הרי כשלקוח יאלץ להתלבט בין מוצר מוברח לבין מוצר עם בית, ובינהם הפרש מחירים קטן - הוא כבר יידע לעשות את ההחלטה הנכונה. המרווח בעלויות יהפוך את הענף ללא כדאי למבריחים - מה שבתורו יגדיל את הענף כולו".

 

"תראה מה קרה בענף החשמל. כשהמיסוי על הטלויזיות ירד, הצרכן הסתער על השוק. לדעתי זה יהיה המקרה גם כאן - הצעד הזה יוביל להגברת המכירות כשגם אותם אנשים שקנו סמארטפונים בחו"ל או מגורמי שוק עלומים, יוכלו לרכוש את אלו במחירים תחרותיים ממקומות מוסדרים, כול הצדדים יהנו מזה. בשורה התחתונה כולם מרוויחים, זה WIN WIN לכל הצדדים - ואם כך הדבר, הרי שהמהלך נכון".

 

אייפון 7 אדום: מחירו יחתך בסכום שמגיע לעד 800 ש"ח יח"צ

"לתחושתי הרבה מאוד כסף יחזור לאוצר דרך גביית המע"מ, שקודם לכן חמק מהרשויות דרך מבריחים מקצועיים ואנשים שבציעו רכישות פרטיות בחו"ל. המכס לא היה מסוגל להתמודד עם הכמויות האלו".

 

אבל מסתבר שלא הכל ורוד. לצד השמחה של הצרכנים, הרי שיש כאן גם נפגעים שיתכן וחשופים לנזקים של מליוני שקלים. הצו הספונטני הזה של השר כחלון מגיע בעיצומה של עונת ההשקות של הסמארטפונים שמתחילה באופן מסורתי בכנס המובייל בברלין באזור פברואר ומגיעה לשיאה לקראת סוף מרץ- אפריל. השנה הושקו מכשיר דגל חדשים לחברות רבות: וואווי הסינית הציגה את ה P10 וה-mate 9, היצרנית הקוריאנית LG הציגה את ה-G6, וסמסונג השיקה את מכשירי ה-S5 וה-S7. היבואניות דאגו מבעוד מועד למלאים מוגברים בשל הביקושים העזים בסמוך להשקה ולכן המחסנים שלהם מלאים, כמו גם מדפיהם של המשווקים שעמוסים בסחורות. נשאלת השאלה, מי יפצה על הנזק שנגרם לכל אלו?

 

"ספק שלא יעדכן מחירים, לא יישאר אצלי על המדף"

 

"הבעיה העיקרית כרגע, זו שיש לטפל בה באופן מיידי, היא הבעיה של היבואנים, אלו המחזיקים במחסנים שלהם מלאים ששוחררו כבר והבעיה של המשווקים - אלו שבידיהם מלאי של מכשירים" אומר צים. "בעוד אנחנו ב'בסט מובייל' משווקים חזקים, יש לנו יש את הכח למכור לצרכן את המלאי הזה במחיר המעודכן - שהרי ביכולתנו לדרוש זאת מהספקים. ספק שלא יעדכן את המחיר, לא יישאר אצלי על המדף", הוא מכריז. "זו בעיה של היבואן מול משרד האוצר.

 

"יחד עם זאת, היבואנים פונים אלינו מתוך זה שאנחנו רשת מובילה ומשם כך אנחנו שומעים את המצוקה שלהם - והיא גדולה שהרי הם אלו שאמורים לשאת בנטל הזה. יש יבואנים שמתכוונים לפנות לבית המשפט ולדרוש את החזר המס מהאוצר או לחילופין שהאוצר ימצא דרך לפצות את היבואנים על הסחורה שכבר נמצאת אצלם במחסנים, ואת המשווקים על הסחורה שיושבת אצלהם על המדפים. יש כרגע מהלך וכוונה לתבוע את האוצר במידה וזה לא ימצא את הדרך להחזיר את המס הזה. חשוב לפתור את המצב הזה בהקדם ועל הצד הטוב ביותר".

 

Huawei P10 שהושק השבוע יח"צ

הסמארטפון נחשב לאביזר החשוב בחיי היום יום שלנו. אם זה ככלי עבודה, אמצעי בידור, כלי תקשורת וכמאגר מידע - אם הוא נגנב, הרי שמדובר במכה לא פשוטה. מהצד השני הסמארטפון נחשב גם לגניבה הכי קלה והכי משתלמת. הוא קטן, הוא נגיש, הוא יקר ואפשר למכור אותו במהירות דרך אתרי המכירות באינטרנט. על כן, הסמארטפון הוא החלום הרטוב של כל כייס, מקצוען או חובב, ומכאן שהפשע הזה הפך למגיפה עולמית. כדי לטפל באיום הזה, משרד התקשורת החליט לקבל את המלצות המשטרה בעניין והחל מיולי הקרוב, חברות סלולר יחויבו לחסום מכשירים, שדווחו כגנובים, לכרטיסי סים של כל ספקית אחרת ולמעשה להפוך את המכשירם ל"לבנות ברזל". שאלנו את צים מה דעתו על החוק החדש, וזה לא הסתיר את מורת רוחו מהטיפול של משרד התקשורת בעניין.

 

על פי הפירסומים החוק החדש מעניק למפעילות את היכולת להשבית סמארטפונים שדווחו כגנובים, אז מה הבעיה לדעתך בכך?


"הבעיה שמכשירים שנגנבו ומועברים לרשות הפלסטינית אינם נחסמים. על משרד התקשורת שחוקק את חוק ההסדרה לחייב גם את החברות המפעילות ברשות להפעיל את אותה מערכת חסימות. יש לציין שלרשות הפלסטינית יש אינטרס מובהק לבצע את החסימות מאחר ומכשירים גנובים שמגיעים לרשות גורמים להם להפסד משמעותי של סכומי המע"מ אותו הם מקבלים ממדינת ישראל".

 

מדוע לדעתך המפעילות לא יזמו צעד שכזה בעצמן? הרי הטכנולוגיה קיימת - מדוע אף אחת לא הציע את זה עד היום ללקוחותיה?


"מכיוון שזה דורש מהן טיפול, וגם מאחר וכל מכשיר שנגנב הוא פוטנציאל לרכישת מכשיר חדש - משמע הכנסה חדשה. אנחנו בראש וראשונה אזרחי המדינה. הגיע הזמן שמנהלי חברות עסקיות ייקחו אחריות גם מעבר לחוטם העסקי שלהם".

 

האם לדעתך החקיקה הזו, תוביל בעצם הלכה למעשה להתנערות המשטרה מפעולה אמיתית וחקירת גניבות מסוג זה?

 

"הזעקה שלי החלה מאזלת ידה של המשטרה, שמסתפקת במתן פיסת נייר למי שנגנב או נגנבו ממנו מכשירים ובתוך זמן קצר שולחת מכתב כי אין בידיה בדל ראיות, או סוגרת תיקים מחוסר עניין לציבור. לאזלת ידה של המשטרה יש להוסיף את אזלת ידו של המכס שאינו טורח לחסום את גלי ההברחות המסחריות והאישיות למדינת ישראל. הברחה היא לא גזילה מפקידי המכס. היא ממני וממך משלמי המסים ומהכנסה שאמורה להיכנס לקופה הציבורית שהיא קופתי וקופתך".

 

"חוק ההסדרה שעבר, מונע שימוש במדינת ישראל למכשירים שנגנבו", אומר צים. "צעד אחד קטנטן חסר והוא מניעת ההברחות למדינת ישראל. עשרות אלפי מכשירים מוברחים למדינת ישראל בהברחות מסחריות ובהברחות אישיות. מדינת ישראל מפסידה הכנסה משמעותית ממס הקניה בשיעור 15% וממע"מ בשיעור 18%. הצעד המשלים שמתבקש הוא חיוב הרשתות המפעילות לחסום את כל המכשירים שלא עברו את דלת המכס, פשוט וקל. מכשיר שהופעל ולא הוכר במכס לא יהיה שמיש - ובכך תיחסם תופעת ההברחות".

 
© כל הזכויות שמורות לאתר nana10