תוכניות ערוץ 10
כך תהפכו מרתף לחלל מזמין ומעוצב
בשנים האחרונות עברו המרתפים בבתים פרטיים רבים מהפכה של ממש. כמה נקודות למחשבה רגע לפני שניגשים לתכנן את מרתף החלומות
מרתף מואר. עיצוב: שירלי דן גלעד רדט

בשנים האחרונות עברו המרתפים בבתים פרטיים רבים מהפכה של ממש. מחללים חשוכים, ששימשו בעיקר כמחסנים וכאזור תפעול של מערכות מים, חשמל ומיזוג, הם הופכים אט אט לחלל עתיר פונקציות ומשמשים כחלק אינטגרלי ומהותי מהבית. ככל שערך הנדל"ן הולך ועולה, המרתפים הם דרך אופטימלית לניצול המטראז' הנתון. אותו חלל יקר ערך משמש כיום למטרות מגורים, פנאי ואירוח משפחתי קז'ואלי ובכך, הקומות העליונות הופכות למרווחות ואווריריות יותר.

 

שירלי דן, בעלת משרד האדריכלים "דן אדריכלים", מסבירה כי יישום המרתף כולל אלמנטים פרוצדוראליים רבים, הכנות קונסטרוקטיביות ובחינה מעמיקה של הקרקע והאזור, ועדיין אלה שיכולים להרשות זאת לעצמם לא מוותרים על התענוג תוך מחשבה לטווח הרחוק. עלות מ"ר אחד של מרתף סובב סביב ה-6000 ₪ כך שמדובר בהליך לא זול, אך כאמור משתלם לא רק נדלנית, אלא גם כתוספת משמעותית לחוויית הלייף סטייל אותה כולנו מחפשים.

 

ישנן שתי שיטות בנייה מרכזיות של מרתפים- האחת, קומה שלמה מתחת לאדמה ללא פתחי אוורור ואור טבעיים, מה שמצריך שילוב של מערכות תאורה, מיזוג וסירקולציית אוויר מתקדמות. אופציה שניה היא תכנון מרתף בעל חצרות אנגליות המשמשות ליצירת פתחי אוורור ואור טבעי מובנים.

 

הפעולה ההנדסית של תכנון וביצוע חצר אנגלית כוללת הנמכת הקרקע , חפירת שקע בקרקע, יצירת מרווח ופתיחת חלון לקומת הקרקע, שעל פי תקן חייב להיות מוגן בסורג מתכת. המטרה המרכזית של החצר היא להכניס אור ואוויר לחדרים שנמצאים מתחת למפלס הקרקע ובחלק מהמקרים הפתח משמש גם כפתח יציאה נוסף מקומת המרתף. במידה והמרווח בין הקרקע למבנה גדול דיו, הוא יכול לשמש גם דלת ולא רק חלון. בצורה זאת פותחים מעבר נוסף לחצר הבית, מעין דלת אחורית, דבר שמעלה את ערכו של הבית.

 

אותה חצר אנגלית דורשת אטימה מוחלטת ומערכות ניקוז בגלל קרבתה לאדמה והמפלס הנמוך.  העבודה עליה צריכה להיות קפדנית ומקצועית ביותר תוך שימוש בחומרי איטום איכותיים, כך תעמוד בפני פגעי גשם ורטיבות.

במידה ואתם עומדים לפני בנייה ועל פניו נדמה לכם כי בשלב זה אינכם זקוקים למרתף, עדיין שווה לבחון את האופציה. חפירת מרתף בשלב מאוחר יותר היא סבוכה במיוחד עד בלתי אפשרית, כך שגם אם החלטתם לוותר על בניית מרתף בשלב בניית הבית, מומלץ להשקיע בהכנת המעטפת בלבד. בעוד כמה שנים, כאשר תחליטו משיקולים אלו או אחרים לבנות את המרתף - תוכלו לעשות זאת ולהשלים את המשימה.

 

מרתף עם פינת מטבחון בר מתוך פרוייקט של שירלי דן גלעד רוט

 

1.הקפידו להגדיר את שימושי המרתף תוך חשיבה לטווח הארוך ונסו ליצור חלוקה כמה שיותר אוורירית מקירות פריקים. יתכן מאוד שבעתיד תרצו לשנות את המבנה הפנימי בהתאם לצרכים המשתנים.

 

2.חישבו על המרתף כאזור אידיאלי למימוש פונקציות שדורשות בידוד ופרטיות. כך למשל איזור בילוי לילדים, כאולם קולנוע ביתי בו ניתן להשתמש במקביל לסלון בקומה העליונה מבלי חשש של יצירת אי נוחות או רעש. במידה ושטח המרתף מיועד להשכרה או כיחידת דיור נפרדת לילדים, חשוב לתכנן מבעוד מאוד כניסה נפרדת ותשתיות מתאימות למטבח וחדרי שירותים ורחצה.

 

3.לאלה שיכולים להרשות לעצמם- תתפרעו. המרתף יכול בהחלט לשמש למגוון פונקציות ופעילויות שלא היו מביישות את אתרי הנופש היוקרתיים באולם. כך למשל ניתן לבחור ביצירת חדרי טיפולים וספא, אולמות קולנוע מקצועיים, חדר כושר מאובזר וכיוב'.

 

4.מאחר ומדובר בחלל חשוך יחסית, הקפידו לבחור בגוונים בהירים שמסייעים ביצירת תחושת מרחב אוורירית. כך גם לגבי שימוש בחומרים- בחרו בכאלה שלא יעמיסו ויזואלית על החלל.

 

5.התייעצו עם איש תאורה בעל ניסיון רב בעבודה על מרתפים. הקפידו לחשוב על כלל התרחישים האפשריים בקומה זאת על מנת ליצור את כל ההכנות הדרושות מבחינת חשמל ותאורה. בחרו בגופי תאורה המדמים הארה טבעית כמה שיותר, בטכנולוגיית ה-LED שאינה מחממת את החלל. וודאו שקיימות הכנות לכמה שיותר נקודות חשמל ושקעים מאחר ומדובר בחלל שלרוב "סובל" מחוסר תאורה טבעית.

 

6.ועוד בנושא התאורה- באזורים ממוקדים ואינטימיים יותר במרתף כדוגמת בר משקאות, פינת עישון סיגרים או שולחן סנוקר, מומלץ למקם גוף תאורה מרכזי בהדלקה נפרדת כדי לייצר יותר אינטימיות ולמקד את התאורה סביב הרהיט בעזרת תאורה משתלשלת מהתקרה או מהקירות.

 

 

 
© כל הזכויות שמורות לאתר nana10