תרבות ובידור
ג'ניפר לורנס וליאור אשכנזי על הכרמל: זה מה שמחכה לכם בפסטיבל חיפה
תוכניה ישראלית משובחת, בכורות בינלאומיות מובחרות, מחווה לדיוויד לינץ' ותכניה אקולוגית עשירה: זה מה שמחכה לכם בפסטיבל הסרטים הבינלאומי בחיפה

קאן זה כאן: פסטיבל הסרטים הבינלאומי ה-33 בחיפה חשף את התוכניה הישראלית שלו  וחלק מהתוכניה הבינלאומית שלו והיא נראית רחבה ומגוונת מאי פעם עם יותר מ-200 בכורות קולנועיות.

 

בתוכניה הישראלית יוקרנו 13 סרטים עלילתיים חדשים - מתוכם 9 יתחרו על פרס קרן תרבות לסרט העלילתי. בנוסף יוקרנו 9 סרטים תיעודיים חדשים - מתוכם 7 יתחרו על הפרס ע"ש רוזליה כץ לסרט התיעודי.

 

בין הסרטים העלילתיים הבולטים ניתן למצוא את "פוקסטרוט", סרטו של שמוליק מעוז שזכה בפרס אריה הכסף בפסטיבל ונציה. הסרט המספר את סיפורה של משפחה: האב והאם נמצאים בדירתם המרווחת ובנם, החייל, משרת הרחק מהם. למרות הריחוק ביניהם - הם משנים זה את גורלו של זה.

 

סרט ישראלי נוסף שהשתתף בפסטיבל ונציה ויגיע להתחרות על הפרס בפסטיבל חיפה הוא "העדות", סרטו של עמיחי גרינברג. הסרט עוקב אחר חוקר שמקדיש את חייו למאבק במכחישי שואה. הוא מנהל מאבק משפטי מתוקשר בנוגע לטבח של מאות יהודים שהתרחש בשדותיו של כפר נידח בשלהי מלחמת העולם השנייה. במהלך חקירת הפרשה הוא נחשף לעדות חסויה שמרסקת את זהותו ואת אורח חייו. כהיסטוריון, שמחויבותו לאמת היא מוחלטת, הואנחוש להמשיך בחקירה, למרות שהיא מוליכה אותו בדרך שאין ממנה חזרה.

 

בין הסרטים התיעודיים הבולטים ניתן למצוא את "מגידו" של איציק לרנר אשר עוסק באסירים בטחונים בכלא הסרט גרם לסערה גדולה כששודר כסדרה ב"יס דוקו" ואף גרם למירי רגב לדרוש לבחון איך אושרה התמיכה בו.

 

סרט מסקרן נוסף הוא "חדר ריק" של שירלי ברקוביץ', העוקב אחרי זוג הורים שכולים שהחליטו להשתמש בזרע של בנם המת ובהליך פונדקאי להביא ילד לעולם, אותו הם מגדלים.

 

פירוט מלא של התכניה הישראלית ניתן למצוא כאן

 

 

"מגידו" עומרי תקוע

בתחרות כרמל לקולנוע בינלאומי ניתן למצוא את זוכה פרס חבר השופטים בפסטיבל קאן - "Loveless", העוקב אחר זוג הנמצא בעיצומו של הליך גירושין סוער. הנסיונות של השניים לפגוע באחד השנים פוגעים גם בבנם המשותף שנעלם ומאלץ אותם לאחד כוחות. את הסרט ביים אנדרי זבייגינצב שסרטו הקודם "ליוויתן" זכה להצלחה גדולה ואף היה מועמד לפרס האוסקר בקטגוריית הסרט הזר.

 

סרט מסקרן נוסף שיתמודד בתחרות הוא "על גוף ונפש", סרטה של אילדיקו אניידי שזכה בפרס הסרט הטוב ביותר בפסטיבל ברלין. הסרט עוקב אחרי קולגות שמתחילים להכיר אחד את השני ומגלים שהם חולקים את אותם חלומות. הסרט מגולל סיפור אהבה יוצא דופן ועוסק בחששות ומעצורים וכן בכוחה המשחרר של הפתיחות.

 

לעוד סרטים המשתתפים בתחרות הבינלאומית לחצו כאן.

 

"Loveless" יח"צ

מלבד התחרויות הפסטיבל מציג גם מספר רצועות מרשימות:

 

טרוף בחצות היא הרצועה המתאימה לחובבי האימה. אחד הסרטים המקרנים ברצועה (ובפסטיבל בכלל) הוא "אמא!", סרטו של דארן ארונופסקי ("רקוויאם לחלום", "ברבור שחור") בו מככבים חוויאר בארדם וג'ניפר לורנס. מצד אחד הסרט זוכה לביקורות מהללות ולמחמאות כמו "יצירה משנת חיים". מצד אחר, הוא זוכה לביקורת קשה על הקיצוניות שבו.

 

רצועה חדשה ומסקרנת לא פחות היא אקו-סינמה, רצועת דוקו המוקדשת כולה לסרטים העוסקים באיכות הסביבה. הסרט הבולט בקטגוריה הוא "אמת מטרידה יותר", סרט ההמשך ל-"אמת מטרידה" ששבר קופות ושינה את התפיסה של אנשים לגבי שינוי האקלים. הסרט החדש מראה שמאז הסרט הראשון (עשור) נעשה מעט מדי כדי לטפל בהתחממות הגלובלית. ביטול הסכם האקלים ע"י טראמפ הופכים אותו לרלוונטי מתמיד.

הפסטיבל כמובן לא כולל רק בכורות אלא גם מחוות לקלאסיקות קולנועיות.

 

בין הסרטים שיוקרנו בעותקים משוחזרים: "הבוגר" של מייק ניקולס שחוגג 50 שנה, "יפהפיית היום" של לואיס בונאל שחוגג 50 גם הוא, "סטאלקר" של אנדריי טרקובסקי ו-"לה סטרדה" של פליני. כמו כן, רצועה שלמה תוקדש לבמאי דיוויד לינץ' עם הקרנות של הסרטים "ראש מחץ", "כביש אבוד", "טווין פיקס: אש הולכת איתי" ו"טווין פיקס: הסצנות החסרות".

 

הפסטיבל יתקיים בחול המועד סוכות (05.10-14.10). פרטים נוספים ומידע כללי על הפסטיבל ניתן למצוא כאן

 

 

"יפהפיית היום" יח"צ
 
© כל הזכויות שמורות לאתר nana10