תרבות ובידור
ישראל פינת הוליווד: כשהמציאות עלתה על כל תסריט
שחקנית ישראלית כובשת את המסכים ברחבי העולם בתפקיד ראשי? אחד הבמאים המפורסמים בעולם מתארס לכוכבת פופ בארץ הקודש? אם הייתם מציעים את זה לאולפן הוליוודי, כנראה היו דוחים אתכם בנימוס • רגע אחד מתשע"ז - פרויקט מיוחד

סימנים ראשונים נצפו כבר בשנה שעברה. פסטיבל ירושלים, שבדרך כלל רגיל להביא אורחים חביבים אך לא מהשורה הראשונה של הקולנוע העולמי, הנחית כאורח כבוד את לא אחר מאשר הבמאי המוכר בעולם, כנראה, בשני העשורים האחרונים - קוונטין טרנטינו. האיש שהצליח להפוך לסופרסטאר בזכות הכתיבה המושחזת, האלימות הסגנונית, המחוות הקולנועיות ואיך מירי רגב קראה לזה? "היחסים המורכבים בין גברים ונשים".

 

את ההקרנה של "ספרות זולה" בנוכחותו, בה הוא ישב ונהנה מהסרט עם הקהל כילד שצופה בפעם הראשונה ביצירת המופת, אני לא אשכח, אך לאחריה הסתבר שהייתה לו סיבה נוספת להגיע: הזמרת דניאלה פיק, כבר מזמן לא רק הבת של, אותה הכיר במהלך ביקורו הקודם בישראל בשנת 2009. לפני כחודשיים הגיעה ההודעה על אירוסיהם וההבנה שבלתי תיאמן - ייתכן שבקרוב נחזה בילד שאביו הוא טרנטינו, והסבא הוא צביקה פיק.

 


אם ההגעה של טרנטינו למשפחת פיק ניכסה סמל הוליוודי לביצה הישראלית, הגיע בתחילת חודש יוני רגע השיא של כוכב מתוצרת הארץ בהוליווד כשגל גדות הפכה לגיבורת העל הראשונה תוצרת ישראל, הלא היא "וונדר וומן". אין דרך לתאר עד כמה עצום ההישג של גדות. אמנם היו מספר שחקנים ישראליים שזכו לתפקידים מרשימים מעבר לים (בראשם חיים טופול ואיילת זורר), אבל הנחתה של שחקנית חצי אלמונית לתפקיד עליו יכול לקום או לקרוס היקום הקולנועי המקרטע של אולפני הקומיקס DC, היא הצלחה חסרת תקדים.

 

וונדר וומן. רגע השיא של כוכב ישראלי בהוליווד מתוך הטריילר

כל זה היה מתבטל אם הסרט היה נכשל בקופות, אך כגודל הציפיות, כך גדולה היתה ההצלחה. הסרט הפך לשובר קופות מטורף עם הכנסות של 816 מיליון דולר ברחבי העולם (למרות החרמות במספר מדינות ערב בשל מוצאה של גדות), להצלחה ביקורתית מרשימה עם 92% ביקורות חיוביות ולא פחות חשוב - גדות זכתה לשבחים על החינניות האסרטיבית שהכניסה לדמותה של אשת החיל. היא הפכה באחת לפנים היפות של ישראל בעולם ולכוכבת בשורה הראשונה של הוליווד, ששכרה בסרט ההמשך מובטח להשתדרג פלאים.


>> לביקורת של מיכל קליינברג: יותר מגאווה לאומית

 

ההצלחה העצומה של גדות מעבר לים, לצד החיבור יוצא הדופן בין טרנטינו לפיק, הם רק תסמינים לקשר המתהדק בין ישראל להוליווד ולכך שישראל הולכת ונהפכת למעצמה קולנועית וטלוויזיונית של ממש. זו הייתה השנה בה יוסף סידר ביים את סרטו דובר האנגלית הראשון, "נורמן" בכיכובו של ריצ'רד גיר, בה נטפליקס רכשה את "פאודה" והפכה אותה להצלחה חוצת יבשות ועל הדרך החתימה את יוצריה ליצור שתי סדרות בלעדיות לענקית התוכן, בה הסרט הישראלי "פוקסטרוט" זכה בפרס השני בחשיבותו בפסטיבל ונציה, ובה יותר ויותר שחקנים ובמאים ישראליים מוזמנים לנסות את מזלם מעבר לים.

 

למרות מאמציה של השרה רגב, כנראה שהתרבות היא עדיין חלון הראווה הטוב ביותר להיכרות מורכבת עם החברה הישראלית, שחורגת בהרבה מתחומי הסכסוך.

 

 
© כל הזכויות שמורות לאתר nana10