תרבות ובידור
לארה קרופט חוזרת: צפו בטריילר הראשון ל"טומב ריידר"
לארה קרופט חוזרת, "אמא!" של ג'ניפר לורנס מקבל ציון נכשל אך הטריילר החדש והמבטיח של "דרור אדום" עשוי להחזירה למסלול הנכון • שני פרומקין, טור שבועי

שובה של לארה קרופט:


לאחר ההצלחה של האחים וורנר עם ״וונדר וומן״, הם נמצאים בדרכם החיובית להפיץ סרט אקשן נוסף שבמרכזו גיבורה, הפעם במסגרת הריבוט ל״טומב ריידר״, סדרת משחקי המחשב הפופולארית.

 

עבר עשור וחצי מאז שיצאו הסרטים הראשונים מבוססי-המשחק בכיכובה של אנג׳לינה ג׳ולי, שנחרטו בתודעה בעיקר כ״סרטי ׳טומב ריידר׳ עם אנג׳לינה ג׳ולי״. אבל אותם צמד סרטים בהחלט הפיצו את שמה של לארה קרופט בקרב הציבור הרחב (שמות הסרטים באנגלית כללו גם את שמה המלא, לעומת התרגום הישראלי), ועשו את עבודתם כאקשן כיפי. השאלה עכשיו היא לאן וורנר מכוונים הפעם?

 

בתקווה שזה מעיד כי היעד של וורנר הוא אקשן-הרפתקאות איכותי ומשפיע (אני רוצה להגיד בסגנון ״אינדיאנה ג׳ונס״, אבל כולנו יודעים שזה רפרנס שמכוון גבוה מדי) - האולפנים ליהקו לקרופט ההרפתקנית את זוכת האוסקר אלישה ויקנדר. ויקינד פרצה לתודעה עם מותחן המד״ב ״אקס מכינה״, בתפקיד ענוג וניואנסי של האנדרואידית אווה, ומאז הקריירה שלה התפוצצה, והיא לוהקה לשרשרת תפקידי משנה בסרטים מז׳אנרים שונים ורמות איכות שונות, כש״טומב ריידר״ יהיה סרט-הפרנצ׳ייז הראשון שלה.

 

 

אווירת הטריילר הראשון שיצא השבוע (ד׳) היא טומב ריידרית לחלוטין, לרקע מוסיקה קצבית שסוחפת אל תוך רוח ההרפתקאה. כמו כן, הריבוט ההוליוודי מתבוסס על ריבוט המשחק עצמו מ-2013, וכראוי לכך כבר בטריילר ישנה התייחסות ל-Devil's Sea, הידוע גם כמשולש הדרקון, שהמשחק מתרחש באיזור שלו. עוד נוכחות נעימה בטריילר הוא דומיניק ווסט (מקנולטי מ״הסמויה״ לנצח), שיגלם את אביה הנעלם של קרופט.

 

אך למרות הליהוקים האיכותיים, הדקות הקצרות שהטריילר חשף חוזרות לאותו כיוון של אקשן כיפי, ופחות מרמזות (בנתיים!) על כיוון מקורי או משהו שלא ראינו: קלישאת ״אם אתם צופים בזה אני כנראה מת״ - צ׳ק; קלישאת ״גורל האנושות בידיך״ - צ׳ק; קלישאת סיום הטריילר עם בדיחה מאולצת כדי להקל על אווירת האקשן הקשוחה - צ׳ק. קרופט מוצגת כדמות באטמנית של יתומה מולטי-עשירה שיוצאת להרפתקה סמי-מיסטית, בעוד (בנתיים!) ויקינדר השרירית לא ממש נראית מפזרת כריזמה מהסוג של אנג׳לינה ג׳ולי (ובטח שלא מהסוג של האריסון פורד).

 

וורנר שיחררו במקביל סרטון של ויקנדר מדברת על האימונים הנדרשים כדי להכנס לתפקיד האייקוני. מסתבר שהיו צריכים לערוך רישוטים לסצנות בהן שפכו עליה זרמי מים חזקים שגרמו לשחקנית לסבול מהיפותרמיה, ולהראות כחולה ברמה שלא הצליחו לתקן בפוסט.

 

בכדי להצליח, ״טומב ריידר״ יצטרך לעמוד בפני המכשול שהציבו לו שלל העיבודים ההוליוודים למשחקי מחשב שקדמו לו לאורך העשור. תמונת המצב היא כזו שאף לא אחד מהם הצליח להתחבב על הקהל או המבקרים, זאת בכולל את הפלופ ״אמונת המתנקש״ שחטף בשנה שעברה מהלומה ביקורתית וכלכלית, על אף שכיכב בו השחקן המוערך ובמקרה גם בן זוגה של ויקנדר, מייקל פסבנדר.

 

״טומב ריידר״ מיועד לצאת לאקרנים במרץ 2018, שהולך להיות חודש תחרותי למדי בבוקס אופיס: בסוף החודש יגיע העיבוד הספילברגי ל״שחקן מספר אחת", בתחילת החודש יגיע העיבוד של דיסני ל״קמט בזמן״ בכיכובן של אופרה ווינפרי וריס ווית׳רספון, ועוד לפניו יוצא סרט נוסף שקיבל לאחרונה טריילר חדש - ״דרור אדום״ בכיכובה של ג׳ניפר לורנס.

 

ג׳ניפר לורנס - חיי כציפורים:


שבועיים לפני ״טומב ריידר״ ישוחרר העיבוד למותחן הריגול ״דרור אדום״ עם ג׳ניפר לורנס (כי ככה זה בהוליווד, יום אחד אתם עורבני-חקיין ולמחרת מתגלגלים להיות דרור). לורנס תגלם סוכנת רוסיה שמתאהבת בסוכן CIA, והעניינים הריגוליים מסתבכים כמו שעניינים ריגוליים תמיד מסתבכים.

 

הטריילר האווירתי לא חושף יותר מדי, מלבד פריימים מוקפדים ועשירים בארט ותלבושות ססגוניים, ומגוון הבעות חדות של לורנס.

 

עבורי קיומו של הסרט הזה משליך עוד אור אפלולי על חוסר קיומו של סרט הסולו של הבלאק ווידואו. האוונג׳רית המגולמת על-ידי סקארלט ג׳והנסון (כבר בלתי אפשרי להפריד בין השתיים) ביקום הקולנועי של מארוול מזמן היתה צריכה לככב בסרט שמתמקד בז׳אנר הריגול, ומשתמש במה שצריך מז׳אנר גיבורי-על במינון הנדרש. ובדיוק כמו שבלאק ווידואו שולבה ב״קפטן אמריקה: חייל החורף״, ואיירון מן שולב ב״ספיידרמן: השיבה הביתה״, היה ניתן להצמיד לה אוונג׳ר פופולארי בסרט משלה כדי להוסיף עוד לרמת העניין.

 

״דרור אדום״ מבויים על-ידי פרנסיס לורנס, שביים את שלושת סרטי ״משחקי הרעב״ האחרונים. כך שזהו שיתוף הפעולה הרביעי שלו עם ג׳ניפר (לשניים אין קרבה משפחתית), אך לא שובר הקופות הפוסט-אפוקליפטי הראשון שלו, שהיה בכלל מותחן המד״ב ״אני אגדה״ בכיכובו של וויל סמית. למרות שהבמאי לא צבר מספיק הערכה ביקורתית שתהפוך אותו לשם מוכר, הוא בהחלט צבר מספיק הצלחה קופתית שהופכת את ״דרור אדום״ לסרט מסקרן בעל פוטנציאל רווחי - משהו שג׳. לורנס זקוקה לו בשלב הזה בקריירה שלה.

 

ג׳ניפר לורנס מקבלת ציון נכשל:


״דרור אדום״ יהיה צעד משמעותי בקריירה של לורנס, לאחר שלושה כשלונות קולנועיים רצופים.

 

בשנה שעברה ״אקס מן: אפוקליפסה״, בו כיכבה כמיסטיק האנטי-גיבורה הכחולה, אמנם הרוויח נאה בקופות (לא ברמת המתחרים שלו במארוול ודיסי), אבל התקבל בתגובות צוננות עד שליליות. אחת הביקורות הבולטות הופנתה לעברה של מיסטיק, שמקבילתה במקור הקומיקסי היא נבלית אהובה וייחודית, ופוקס הפכו אותה לדמות גיבורה רק בשל נוכחותה של ג׳ניפר-קטניס-לורנס בתפקיד. הדבר גרם לדמויות הגיבורים המהותיות ביותר של האקס-מן לזוז הצידה במידה מוקצנת. ביקורת נוספת הופנתה כלפי לורנס עצמה, ששיחקה בחוסר נלהבות ועברה מסך ככזו שלא מעוניינת להופיע במסך כלל.

 

 

 

הנוקמים גלריה יחסי ציבור כרמל רבינוביץ
מתוך "אקס-מן: העתיד שהיה" יח"צ

עוד בשנה שעברה - לורנס כיכבה במותחן המד״ב ״נוסעים״ לצידו של כריס פראט האהוב. המעורבות של שני כוכבים בכזה סדר גודל העלתה ציפיות בהתאם, אך עוד בשלב היח״צ המוקדם היה ברור שמשהו לא רגיל מתרחש שם, ועם שחרורו של ״נוסעים״ הוא מיד הפך לאחד הסרטים הכי מאכזבים של 2016. לסרט היה פרמיס מדהים שיכל להפוך למותחן פסיכולוגי ופילוסופי מלחיץ בחלל בסגנון ״הנוסע השמיני״, אך הביצוע שלו היה מפוספס וסביר להניח שהוא יישכח מהר מאוד מהתודעה.

 

החודש לורנס היתה צריכה להתמודד עם סיטואציה חדשה - כשעלה לאקרנים ״אמא!״, מותחן האימה המדובר שכתב וביים בן זוגה, דארן ארונופסקי, והיא מככבת בו לצידם של חאווייר בארדם ומישל פייפר הנפלאים. למרות מסע השיווק המיסתורי שניסה ליצור לסרט הילת ״סרט-שחובה-לצפות-בו״, פלוס ה-star power של לורנס, ״אמא!״ קורס בקופות. לצורך ההשוואה, בסופ״ש הפתיחה בקופות האמריקאיות - ״זה״ עשה 123 מליון דולר (מצטבר כבר קרוב ל-400 מליון בינ״ל בתוך שבועיים בלבד), בעוד ״אמא!״ עשה 7 מליון דולר בודדים.

 

הכשלון הקופתי מגיע לצד זה ש״אמא!״ קיבל ציון נכשל (F) ב-Cinemascore, כבוד שהוענק רק ל-18 סרטים אי פעם לפניו. Cinemascore היא חברת סקר שוק, שבוחנת חוות דעת של צופים המתבקשים לתת ציון לחווית הצפייה שלהם מסרט - וכך החברה חוזה את הביצועים של אותו הסרט בקופות. אם בוחנים את הסרטים שזכו להכשל - רובם סרטי אימה חסרי תקציב שלא רבים שומעים עליהם, אך יש גם כאלו המככבים בהם שמות כמו בראד פיט עם ״Killing Them Softly״; ג׳ורג׳ קלוני עם ״סולאריס״ של סטיבן סודרברג; וקמרון דיאז עם ״הקופסא״ של ריצ׳ארד קלי, במאי סרט הקאלט ״דוני דארקו״. לתשומת לבו של ארונופסקי - עקבותיו הקולנועיים של קלי נעלמו לאחר ״הקופסא״, למרות שעל הקריירה של סודרברג המוערך ה-F לא השפיע במיוחד כמובן.

 

 

ג'ניפר לורנס Getty Images

לצידן של ביקורות ספציפיות מהללות (במיוחד מארונופסקי ולורנס עצמם, אבל גם ממבקרים מסביב לעולם), פאראמאונט המפיקים והמפיצים בנתיים לא מתרגשים מהכשלון. האולפנים הוציאו הצהרה שעומדת מאחורי הערכים האמנותיים של הסרט: ״הסרט נועז ואמיץ. אתם מדברים על במאי בטופ המשחק שלו ושחקנית בטופ המשחק שלה [...] כולם רוצים קולנוע מקורי וכולם משבחים את נטפליקס כשהם מספרים סיפור שאף אחד לא רוצה לספר. זו הגרסא שלנו. אנחנו לא רוצים שכל הסרטים ילכו על בטוח״. הקריצה לנטפליקס היתה ישירה מדי אך בעלת מודעות עצמית, שכן סביר להניח והסרט לבסוף ימצא לעצמו קהל בשירות הסטרימינג.

 

״אמא!״ מגיע רק בסוף אוקטובר לבתי הקולנוע בארץ, ואני חייבת להודות שכל השליליות הנחרצת שהסרט אסף סביבו - העלתה אצלי את רמת הסקרנות מעט יותר.

 

 
© כל הזכויות שמורות לאתר nana10