תרבות ובידור
לקראת יום כיפור: מבקשים סליחה מהאמנים הוותיקים ששכחנו
לקראת יום כיפור, כתב המוזיקה דודי פטימר מבקש להתנצל ולבקש סליחה בשם כולנו מהאמנים הוותיקים ששכחנו
ישראל יצחקי ודודי פטימר פרטי

 

בימים אלו של סליחות, כפרת עוונות וחשבון נפש בין אדם לאל, בין אדם לחברו ובעיקר בין אדם לעצמו, אני מרגיש עצמי חייב להתנצל ולבקש סליחה.

 

במשך שנות פעילותי ככתב וחוקר מוסיקה אני משתדל ודואג לתעד, לצד אמנים צעירים, אמנים ותיקים, מוסיקאים, נגנים, יוצרים, זמרים, כאלה שבעבר היו בשיא תפארתם המוסיקלית וכיום התבגרו: חלקם ממשיכים לפעול, חלקם צמאים לפעול וחלקם מתקשים לגמור את החודש.

 

בשנה האחרונה מצאתי עצמי לא פעם ולא פעמיים מבקר אמנים ותיקים בבתי חולים, בבתי אבות, עם מיקרופון ואקורדיוניסט מנסה לשמח אותם ולהעלות על פניהם חיוך וניצוץ בעיניים ולנסוך בהם מעט את התחושה שהם עדיין ראויים, שהם עדיין זכורים ושהם עדיין מוערכים בשל תרומתם לעיצוב פסקול חיינו.

 

עוזי פוקס יוטיוב

 

למרות זאת, אני מרגיש שכולנו צריכים להתנצל על יחסינו לאמנים הותיקים. חלק מהם עדיין בשיא פוריותם המוסיקלית (רק שאיננו נותנים להם צ'אנס להראות זאת), חלק מהם עדיין מסוגלים להופיע (רק שאיננו נותנים להם במה לכך) וחלקם מהם עדיין חיים (גם אם עבור חלקנו הם שקולים כ"מתים").

 

ובמהלך מחקריי לתיעוד המוסיקאים בישראל נתקלתי בלא מעט מקרים בהם אמנים ותיקים, מעמודי התווך של התרבות שלנו שעיצבו את הפסקול הישראלי, מרגישים את חוסר הכבוד, חוסר ההערכה והאטימות של התקשורת כלפיהם, כשכל מבוקשם הוא להמשיך לשיר, להמשיך להופיע ולהמשיך ולשמח לבבות.


למרבה הצער, וזה בלט בעיקר בשנה האחרונה עם התאבדותו של גבי שושן ז"ל ופטירתה של כוכבת הילדים הראשונה בישראל מרים אביגל, רק כשאמן ותיק נפטר, רק אז נזכרים בפועלו ומרעיפים סופרלטיבים להם לא זכה בחייו, מה שמעלה בי את התהייה: האם אמן ותיק צריך למות או להתאבד בכדי שיזכרו שהוא עדיין חי? האם אמן ותיק צריך להתחנן בשביל שייתנו לו להופיע? לא! להיות ותיק זו אינה "מחלה", להיות ותיק זו אינה מילת גנאי ולהיות ותיק אין משמעו חוסר אונים.

 

 

גבי שושן צילום מסך -

 

אז בואו נגלה קצת יותר חמלה וכבוד כלפי אותן אגדות מוסיקליות שגידלו אותנו ושיריהם יגדלו את ילדינו, בואו נניח לרגע בצד את האטימות הבלתי נשלטת וההתעלמות המשוועת ונזכיר להם, עוד בחייהם, אם לא את חסד נעוריהם, לפחות את אנושיותנו והערכתנו הרבה כלפיהם. הרי בסופו של יום, דור שאין לו עבר, מה יהיה עתידו?


הנה מבחר מהאמנים הותיקים, שעדיין בשיא פוריותם וראויים להתנצלות בשם כל מי ששכח אותם או לא העריך אותם מספיק (חשוב לציין שמדובר בקומץ קטן מיני מכלול נרחב):

 

 

ליאור ייני צילום מסך -

 
© כל הזכויות שמורות לאתר nana10