תרבות ובידור
לא לתימנים בלבד: המוזיאון שעושה כבוד לעולים מתימן
לפני כמעט 110 שנים, הפכה שכונת שעריים ברחובות לשכונה הראשונה של עולי תימן. כיום, אחרי תרומות מהקהילה, מופעל שם מרכז המנציח את המורשת והאתוס של העולים

אם חשבתם שמקום בשם "מרכז מורשת יהדות תימן וקהילות ישראל" ימשוך קהל בעיקר ממגזר אחד, למי שעומד בראשו יש חדשות שיפתיעו אתכם.

 

"מבקרים פה מדי יום מאות אנשים, ממש לא רק תימנים - שהגיעו מכרמיאל, באר שבע, פתח תקווה וכל הארץ", מספר מנכ"ל המוזיאון, חנניה קורש. "יש כאן הרבה אנשים שפשוט אוהבים לראות מוזיאונים, ויצאו מכאן עם חוויה רגשית מאוד מסעירה".

 

>> לכתבות נוספות

הישר מבריטניה: הזמר קליף ריצ'רד נחת בישראל

זהירות, מדרכה: המהפך שעברה עפולה בסוכות

הופתענו: מה השוקולד האהוב על הישראלים?

 

קורש מספר כי הרעיון מאחורי הקמת המוזיאון היה להביא לקדמת הבמה את האתוס של יהודי תימן בארץ. "הוא הוקם בשכונת שעריים, שהיא שכונת התימנים הראשונה בארץ ישראל", הוא מספר, "ראשוני מתיישביה הגיעו לארץ ב-1908. רחובות קלטה עולים רבים מקהילות ישראל השונות בתקופות שונות, וראשוניה שהגיעו מפולין ורוסיה קלטו את יהודי תימן בזמן העלייה השנייה".

 

אבל לא רק מתימן הגיעו עולים לשעריים - השכונה היוותה כור היתוך של ממש. "שעריים, כשכונת התימנים הראשונה, קלטה עולים מכל רחבי העולם היהודי - גם ממחוזות שונים בתימן, וגם מארצות אחרות", אומר קורש. "בשעריים נקלטו ניצולי שואה רבים שהגיעו ארצה בשנות ה-40 וה-50, והתופעה של עולים שהגיעו מאירופה כניצולי שואה והשתקעו בשעריים הניבו גם הרבה נישואים מעורבים - כולל דודתי, שהתחתנה עם ניצול שואה".

 

ספרי קודש מוצגים במרכז למורשת יהודי תימן וקהילות ישראל ברחובות יח"צ

במשך יותר מעשור, הוא מספר, עברו מייסדי המוזיאון בין המשפחות הוותיקות וסיפרו להן על המוזיאון שעומד להיות מוקם. "לשמחתי, רבים נענו לאתגר, ותרמו מאות חפצים יקרי ערך".

 

המרכז הוקם על ידי עיריית רחובות בהשקעה של כ-27 מיליון שקלים, ונמצא ברחוב אברבנאל 7 בעיר. הוא פתוח גם היום בין 9:00 ל-14:00 ובין 16:00 ל-19:00, כאשר כרטיסים עולים 20 שקלים למבוגר, 10 שקלים לילד עד גיל 13, והכניסה לילדים מתחת לגיל 5 - חינם.

 

חנניה קורש, המנכ"ל. דודתו עלתה מתימן והתחתנה עם ניצול שואה יח"צ
 
© כל הזכויות שמורות לאתר nana10