חדשות
נשיא קטלוניה: "נשהה את הכרזת העצמאות כדי לתת פתח למשא ומתן"
קרלס פוג'דמון נאם בפני הפרלמנט הקטאלני. "למעלה משני מיליון אזרחים הצביעו כי לא הוכתבו על ידי פחד", אמר והוסיף: "אנחנו לא משוגעים, אנחנו לא רוצים להחליף את הממשל". לאחר מכן חתם על מסמך שמכריז על עצמאות, ובה בעת גם על השהיית תהליך ההיפרדות. ממשלת ספרד: אנו מתנגדים להכרזת העצמאות המרומזת

אין עצמאות בינתיים: נשיא חבל קטלוניה, קרלס פוג'דמון, הודיע אתמול (שלישי) כי יבקש מהפרלמנט הקטאלני להשהות את הכרזת העצמאות של קטלוניה וזאת על מנת לאפשר משא ומתן. דובר ממשלת ספרד מסר: "אנו מתנגדים להכרזת העצמאות המרומזת".

 

"אנחנו ברגע יוצא דופן, רגע היסטורי. אנחנו אחראים לגורלנו, אנחנו אחראים לגורל תושבינו. לא רוצים לתרום במעשינו להגברת המתיחות. אנחנו לא משוגעים, אנחנו לא רוצים להחליף את הממשל", אמר פוג'דמון בפני הפרלמנט.

 

לכתבות נוספות בנושא >>

לקראת הכרזת העצמאות - צרפת: "לא נכיר בעצמאות חבל הארץ"
"קטלוניה היא ספרד": מאות אלפים הפגינו בברצלונה
אחדות מול עצמאות - אלפים הפגינו ברחובות בקריאה לדיאלוג

 

"אנחנו מבינים שהדרך היחידה קדימה היא דמוקרטיה בקטלוניה וזה אומר כבוד כלפי אלה שחושבים אחרת. הרבה אנשים הציעו לי מה לעשות ומה לא לעשות היום. כל ההצעות האלה מכובדות והודיתי לכולם. מה שאני אומר לכם היום אינו החלטה אישית שלי ומתבסס על החלטת המשאל", הוסיף פוג'דמון והתייחס גם לפעילות המשטרה הספרדית נגד קיום המשאל. לדבריו, זוהי הפעם הראשונה באירופה שנשלחו כוחות משטרה לתחנות הצבעה.

 

"למעלה משני מיליון איש הצביעו משום שלא הוכתבו על ידי פחד", הכריז פוג'דמון. "אנחנו מבקשים שלום הרבה שנים ולא מצאנו שותף לדבר איתו על הנושא. אף גוף בממשל לא מדבר עם הקטלאנים. אנחנו אנשים נורמלים ואנחנו רוצים להצביע ולקיים דיאלוג. אין לנו דבר נגד הספרדים או ספרד, אנחנו פשוט רוצים הבנה טובה יותר". לאחר הנאום חתם הנשיא הקטלוני על מסמך רשמי שמצהיר על עצמאות החבל, יחד עם השהייתו על מנת להשאיר פתח למשא ומתן.

 

הנאום נדחה בשעה בשל מאמצי גישור בינלאומיים. עם זאת, סוכנות הידיעות AFP דיווחה כי ממשלת ספרד דחתה הצעת גישור עם נציגי קטלוניה. בתקשורת הספרדית דיווחו כי הדחייה נבעה מכך שהמפלגה הרדיקלית הקטלנית לא שבעת רצון מהניסוחים בנאום וכי זו אינדיקציה אפשרית לכך שפוג'דמון לא יכריז על עצמאות חד-צדדית. מרתה פסקל, מקורבת לנשיא קטלוניה, מסרה ל-BBC כי לא צפויה הכרזה חד-צדדית על עצמאות אלא הצהרת כוונות סימבולית.

 

המתיחות באזור גדולה וכוחות משטרה קטאלנים תגברו את האבטחה סביב הפרלמנט. משטרת ספרד תגברה כוחות בבנמלים, בשדות התעופה ובתחנות הרכבת בקטלוניה.

 

נשיא המועצה האירופית, דונלד טוסק, התייחס לאפשרות כי קטלוניה תכריז עצמאות ופנה בדבריו לפוג'דמון: "גיוון לא צריך להוביל לקונפליקט שהשלכותיו עלולות להיות שליליות לכל היבשת", אמר.

 

הפרלמנט הקטאלני רויטס

לחץ עצום הופעל על המנהיגות הבדלנית של קטלוניה לזנוח את תוכניתה להכריז על עצמאות, כאשר צרפת וגרמניה מביעות תמיכה בשמירה על אחדות המדינה כולה. קנצלרית גרמניה, אנגלה מרקל, שוחחה בשבת עם ראש ממשלת ספרד מריאנו רחוי, והביעה את תמיכתה בשמירה על אחדות ספרד - אך עודדה אותו לנהל דיאלוג עם הקטלאנים.


בתוך כך פרסם הבוקר העיתון הספרדי "אל פאיס" מסמך של המפלגה השלטת בקטלוניה, שחושף כי תיכננו לכאורה את המשבר כבר בשנת 2015. על פ הפרסום, כוונת המפלגה מיד לאחר הבחירות האחרונות הייתה להביא לעימות פוליטי וכלכלי מכוון עם הממשל במדריד וכך לגרום לניתוק.

 

אבטחה מחוץ לפרלמנט הקטאלני לפני הכרזת העצמאות המתוכננת רויטס

כשבוע לאחר משאל העם בחבל הארץ, בו זכה מחנה ההיפרדות ב-90% תמיכה, הממשלה במדריד ניצבת בפני המשבר הפוליטי החריף ביותר מאז ניסיון ההפיכה הצבאית בפברואר 1981, והבהירה כי תגיב מיד במידה ותצא הכרזה כזו. בידיו של ראש הממשלה ראחוי נמצא "נשק יום הדין" - הדחת ממשלת קטלוניה המכהנת והכרזה על בחירות חדשות שם, אם ירצה. יש לציין, כי כמחצית מהאנשים שחיים בקטלוניה לא מעוניינים להתפצל מספרד ואחוזי התמיכה הגבוהים נבעו מהצבעת האנשים שכן תמכו בפיצול.


"אני קוראת לאנשים הרגישים בממשלת קטלוניה: אל תקפצו מעבר לצוק, מכיוון שתיקחו את האזרחים שלכם איתכם", הזהירה סגנית ראש ממשלת ספרד, סוראיה סשאנז דה-סנטמריה. "אם תתקבל החלטה חד צדדית, ננקוט צעדים להשבת החוק והדמוקרטיה", אמרה לתחנת הרדיו COPE.


ההחלטה הגורלית פיצלה את חבל הארץ עצמו וגם את ספרד כולה. כ-350 אלף בני אדם הפגינו שלשום בברצלונה נגד ההיפרדות, ומוקדם יותר נערכו בברצלונה ובמדריד הפגנות ענק בעד דיאלוג בין הצדדים. המתנגדים אומרים כי המשאל אינו משקף באמת את רצונם של התושבים באזור - מכיוון שהתומכים בשמירה על האחדות עם ספרד החרימו אותו.

 

נשיא קטלוניה, קרלס פוג'דמון רויטרס

להחלטה האפשרית על פרישה מספרד יש כבר השלכות כלכליות. קבוצת הנדל"ן אינמוביליאריה קולוניאל וחברת התשתיות אברטיס הודיעו כי יעתיקו את המטות הראשיים שלהם למדריד. חברת התקשורת סלנקס הודיעה שתעשה זאת גם כן, כל עוד אי-הוודאות הפוליטית בקטלוניה תימשך. שר האוצר הספרדי אמר ממשלת קטלוניה אשמה בכך שחברות עוזבות אותה.


כאמור, ספרד כולה וקטלוניה בפרט סוערות סביב המחלוקת. לא רק מאות האלפים ברחובות ממחישים זאת, אלא גם ההנהגה. דווקא ראשת העיר של ברצלונה, אדה קולאו, הביעה אתמול התנגדות להכרזת עצמאות מצד חבל הארץ שלה. "תוצאות משאל העם אינן יכולות לשמש בסיס להכרזה על עצמאות אך יכולות לשמש בסיס לפתיחת דיאלוג", אמרה בהצהרה פומבית.

 
© כל הזכויות שמורות לאתר nana10