חדשות
בחירות אזוריות ושינוי החוקה: האופציות שעומדות בפני ממשלת ספרד
משאל העם על עצמאות קטלוניה: הקבינט הספרדי יקיים ישיבת חירום. האופציות שעומדות בפני הממשל כוללות בין השאר חוקי חירום, משא ומתן שמטרתו נתינה לחבל הארץ עצמאות כלכלית רבה יותר ושינויים חוקתיים

בווידאו: קטלוניה משהה הכרזת העצמאות: "פתח למו"מ"

משאל העם בקטלוניה. הקבינט של ממשלת ספרד יקיים היום (רביעי) ישיבת חירום לאחר שנשיא קטלוניה קרלס פוג'דמון חתם על מסמך רשמי שמצהיר על עצמאות החבל, אבל השהה את הצו על מנת להשאיר פתח למשא ומתן.

 

בתוך כך, סוכנות הידיעות AFP דיווחה כי ממשלת ספרד דחתה הצעת גישור עם נציגי קטלוניה. דובר ממשלת ספרד מסר: "אנו מתנגדים להכרזת העצמאות המרומזת".

 

>> לכתבות נוספות בנושא

נשיא קטלוניה: "נשהה את הכרזת העצמאות כדי לתת פתח למשא ומתן"

ראשת העיר ברצלונה: מתנגדת להכרזה על עצמאות קטלוניה

"קטלוניה היא ספרד": מאות אלפים הפגינו בברצלונה


האופציות העומדות בפני השלטון הספרדי רבות. סעיף 155 בחוקה הספרדית מאפשר למדריד לכפות בשעת משבר חוקים על חבלי ארץ בעלי שלטון עצמי כגון קטלוניה, גליציה וחבל הבאסקים. מדובר בסעיף שלא נעשה בו שימוש מאז תקופת שלטונו של הגנרל פרנקו.

 

"השלטון במדריד יכול לקחת זכויות השייכות לשלטון הקטלוני תוך שבוע", אמר פרופסור קרלוס וידאל, מומחה חוקתי, לעיתון "דיילי לה ראזון".

 

מה יעשה הממשל הספרדי? הפגנה בעד עצמאות קטלוניה רויטרס

בתוך כך, מדריד עשויה להחליט על בחירות אזוריות חדשות, בתקווה שהדבר יוביל לשינוי ברצון השלטון הקטלוני לקבלת עצמאות. אופציה נוספת העומדת בפני הממשלה היא לקיים משא ומתן עם נציגי חבל הארץ בנוגע לנתינת עצמאות כלכלית גבוהה יותר ועדיפות לשימוש בשפה הקטלונית באזור.

 

מדובר בזכויות שנלקחו מחבל הארץ ב-2006 על ידי בית משפט, זאת בעקבות בקשת מפלגת השלטון של ראש הממשלה מריאנו ראחוי. אופציה נוספת היא שינוי סעיף 92 לחוקה הספרדית על מנת לאפשר לקיים משאל עם שלא יפר את החוק הספרדי. אפשרות זאת אבל נראית קלושה יותר.

 

מוקדם יותר אמר נשיא חבל קטלוניה, קרלס פוג'דמון, בפני הפרלמנט הקטאלני כי "אנחנו ברגע יוצא דופן, רגע היסטורי. אנחנו אחראים לגורלנו, אנחנו אחראים לגורל תושבינו. לא רוצים לתרום במעשינו להגברת המתיחות. אנחנו לא משוגעים, אנחנו לא רוצים להחליף את הממשל".

 

לחץ עצום הופעל על המנהיגות הבדלנית של קטלוניה לזנוח את תוכניתה להכריז על עצמאות, כאשר צרפת וגרמניה הביעו תמיכה בשמירה על אחדות המדינה כולה. קנצלרית גרמניה, אנגלה מרקל, שוחחה בשבת עם ראש ממשלת ספרד והביעה את תמיכתה בשמירה על אחדות המדינה - אך עודדה אותו לנהל דיאלוג עם הקטלונים.

 
© כל הזכויות שמורות לאתר nana10