חדשות
דיאלוג או פירוק הממשל הקטלאני: הקבינט הספרדי יקבע את התגובה למשבר
לאחר שנשיא קטלוניה קרלס פוג'דמון חתם על מסמך רשמי שמצהיר על עצמאות החבל, מתכנסים השרים במדריד כדי להחליט על תגובתה. בין האפשרויות: מהלך תקדימי של פיטור ממשלת החבל והכרזה על בחירות חדשות, הצבעה בפרלמנט לקריאה לקטלוניה לוותר על המהלך או משא ומתן מול פוג'דמון. גורם ממשלתי: "כל האופציות על השולחן"

ראש ממשלת ספרד מריאנו ראחוי מכנס הבוקר (רביעי) את קבינט ממשלתו על מנת להחליט על תגובת ספרד להכרזתו של נשיא קטלוניה קרלס פוג'דמון, לפיה חתם על מסמך רשמי שמצהיר על עצמאות החבל, אבל השהה את הצו על מנת להשאיר פתח למשא ומתן. אחר הצהריים (17:00 שעון ישראל) ינאם ראחוי בפני הפרלמנט.

 

 

גורם בממשלת ספרד אמר טרם הדיון כי  "כל האפשרויות נמצאות על השולחן". אחת האפשרויות העומדות בפני מדריד היא פיטורי ממשלת החבל האוטונומי לפי החוקה הספרדית ובחירות חדשות, זו נחשבת אפשרות רדיקלית שטרם נעשה בה שימוש במדינה. אפשרות אחרת העומדת בפני הממשלה היא עריכת הצבעה בפרלמנט לקריאה לקטלוניה לסגת ממהלך העצמאות. אופציה נוספת היא ניהול דיאלוג כפי שהציע פוג'דמון.

 

כתבות נוספות בנושא >>

נשיא קטלוניה: "נשהה את הכרזת העצמאות כדי לתת פתח למשא ומתן"
ראשת העיר ברצלונה: מתנגדת להכרזה על עצמאות קטלוניה

"קטלוניה היא ספרד": מאות אלפים הפגינו בברצלונה

 

הצהרתו של פוג'דמון אתמול הייתה בעיקרה הצהרתית שכן לא זכתה לתמיכה מהפרלמנט הקטלאני. בתחילת השבוע ביקשה ראש העיר ברצלונה אדה קולאו שלא להכריז עצמאות באופן חד-צדדי. "תוצאות משאל העם אינן יכולות לשמש בסיס להכרזה על עצמאות אך יכולות לשמש בסיס לפתיחת דיאלוג", אמרה בהצהרה פומבית.

 

שר החוץ הספרדי אמר בראיון לרדיו הצרפתי כי הצהרת פוג'דמון הייתה "טריק" אולם יש מקום לדיאלוג מול קטלוניה בהתאם לחוקה הספרדית. עוד הוסיף כי בהתאם לחוקה אין אפשרות למשאל עם בספרד לגבי עצמאות חבל הארץ.

 

יחליטו בקבינט על תגובה. ראחוי רויטרס
 
© כל הזכויות שמורות לאתר nana10