חדשות
מסתמן פתרון למשבר בנגב קרמיקה: פיטורי 140 העובדים יוקפאו לחודש
140 עובדי נגב קרמיקה קיבלו הבוקר מכתבי פיטורים באמצעות שליחים. בכניסה למפעל הוצבו מאבטחים. "אבדה תקוותנו והנהלת החברה קיבלה החלטה קשה לסגור את המפעל", נכתב לעובדים. במרתון שיחות טלפוני הוצע פתרון שבמסגרתו יוקפאו הפיטורים לחודש וינוהל מו"מ

בווידאו: עימותים בכניסה למפעל נגב קרמיקה בין העובדים למאבטחים (צילום: דן בונבידה)

 

140 עובדי מפעל נגב קרמיקה בירוחם קיבלו הבוקר (שישי) מכתבי פיטורים עם שליחים ובכניסה למפעל הוצבו מאבטחים. במכתבי הפיטורים הודיעה הנהלת המפעל על סגירתו בשל קשיים כלכליים.

 

במרתון שיחות טלפון בין ראש עיריית דימונה בני ביטון, ראש עיריית ירוחם מיכאל ביטון, שר הכלכלה אלי כהן, ההסתדרות והנהלת המפעל התגבש מתווה לפתרון הסוגייה לפיו מכתבי הפיטורין יוקפאו לחודש במהלכו יתקיים משא ומתן, יילמדו קשיי המפעל ויחפשו פתרונות שיוציאו אותו מהמשבר.

 

לכתבות נוספות בחדשות 10 >>

בעקבות התקיפות בבתי החולים: מעצרה של אליה קדוש הוארך ב-4 ימים

תל אביב: שריפה ברחוב הירקון - אישה ולוחם אש נפצעו

ירושלים: בקבוקי תבערה והשלכת אבנים לעבר כוח מג"ב בעיסאוויה

 

"מזה מספר חודשים, לאחר רכישת המפעל באפריל האחרון, עוסקת הנהלת נגב ובעלי הקבוצה בסוגיית עתיד המפעל. מצד אחד, יש לנו רציון אמיתי להמשיך לייצר במפעל בהיותו מקור לגאווה ישראלית ולפרנסה לעשרות משפחות בנגב. מצד שני, המפעל מייצר הפסדים אשר עלולים למשוך את כל החברה למצב מסוכן", נכתב.

 

הנהלת המפעל פירטה במכתב מהלכים שונים שבוצעו בחודשים האחרונים על מנת לשפר את המצב: "במחצית השנה החולפת ניסינו בכל דרך להציל את המפעל. פעלנו בכיוונים שונים: הקטנת עלויות, שיפור תהליכי הייצור, גיוס תמיכה מגופי ממשל והגדלת ביקושים, הקטנו עלויות אחסון, הורדנו את עלויות רכישת חומרי הגלם, בדקנו עלויות אנרגיה וניסינו להוריד עלויות ארנונה מול המועצה". עוד נכתב במכתב כי המפעל הציג תוכנית התייעלות שתאפשר להמשיך להפעיל את המפעל אך ועד העובדים וההסתדרות התנגדו לה.

 

"ללא שינוי מהותי בתרבות הארגונית ובמחויבות האישית של כל עובד במקום העבודה, אין למפעל זכות קיום. לכן, אבדה תקוותנו והנהלת החברה קיבלה החלטה קשה לסגור את המפעל".

 

מאבטחים במפעל נגב קרמיקה קובי פינטו

ח"כ מאיר כהן, שצפוי להגיע למקום, אמר בתגובה: "מדובר בהתנהלות בריונית מצד ההנהלה, נדרוש הסברים ואזמין את נציגי המפעל לדיון דחוף בוועדת העבודה והרווחה של הכנסת. אי אפשר להשלים עם פיטורי עובדים במקום בו אפשרויות התעסוקה מצומצמות כל כך ואני מצפה להתערבות מיידית של ראש הממשלה, שר הכלכלה ושר האוצר. אנשים נלחמים על פרנסתם, ראשי ישובים נלחמים על יישובו ופיתוחו של הנגב ומנגד, מפעל כל כך חשוב סוגר את שעריו. עצוב מאוד שדווקא מפעל שכותרתו היא נגב, מפסיק את פעילותו בנגב".

 

מנגב קרמיקה נמסר: "ההחלטה על סגירת המפעל התקבלה בלב כבד, לאחר עבודה יסודית ומאומצת לקידום תוכנית הבראה והתייעלות מקיפה, שלצערנו נדחתה במלואה על ידי נציגי ועד העובדים. מבחינתנו העובדים הם לב לבו של כל עסק, וללא הירתמות מלאה שלהם, אין כדאיות בהפעלת המפעל. היקף הפעילות של המפעל מהווה 15% בלבד מפעילות נגב, ולכן לא תהיה פגיעה בפעילות קבוצת נגב או באספקת הזמנות קיימות ועתידיות".

 

דובר ההסתדרות יניב לוי מסר כי "אנו דוחים מכל וכל את התנהלותה הבריונית וטענות ההנהלה. לפני החג התקיימו מספר פגישות של משא ומתן. המו"מ היה אמור להימשך מיד עם תום החג. ההסתדרות תפנה בשעות הקרובות לבית הדין לעבודה בבקשה להוצאת צו מניעה".

 

 
© כל הזכויות שמורות לאתר nana10