חדשות
באיראן תוקפים: "קברנו רבים כמו טראמפ, האיום נגד הסכם הגרעין יהרוס את ארה"ב"
בכיר בכוחות המיוחדים של משמרות המהפכה תקף אחר הצהריים את נשיא ארה"ב, שעות בודדות לפני הנאום בו יכריז על האסטרטגיה החדשה ביחס להסכם שנחתם ב-2015. "האמריקנים יתחרטו על כל פעולה צבאית שתינקט", אמר. עם זאת על פי הערכות טראמפ לא צפוי לסגת מההסכם

הקרב על הסכם הגרעין: באיראן ממשיכים לתקוף את נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ, כמה שעות לפני הנאום הערב (שישי) בו הוא צפוי להכריז על האסטרטגיה החדשה ביחס להסכם הגרעין עם איראן. "קברנו רבים כמו טראמפ", אמר איסמעיל גהאני, בכיר בכוח אל קודס, יחידת העילית של משמרות המהפכה האיראניים.

 

"האיום נגד ההסכם עלול להרוס את ארצות הברית" הוסיף גהאני, כפי שצוטט בסוכנות הידיעות "טסנים" האיראנית, "איראן לא מחפשים מלחמה, אבל האמריקנים יתחרטו על כל פעולה צבאית שתינקט. אנחנו יודעים כיצד להילחם בארצות הברית".


לכתבות נוספות בנושא >>

תדרוכים אחרונים וגיבוש סנקציות: ציפייה דרוכה לקראת נאום טראמפ

איראן: "נגיב בחריפות לכל מהלך אמריקני בנוגע להסכם הגרעין"
דיווח: איראן ניסתה לרכוש טכנולוגיה גרעינית 32 פעמים באופן לא חוקי

 

בתגובה להצהרת הבית הלבן בנוגע לנאומו של טראמפ, אמרו בטהרן כי ארה"ב לא יכולה להתנער מאחריותה באמצעות האשמת גורמים אחרים. לפי הטלוויזיה האיראנית, בטהרן הצהירו כי תכנית הטילים הבליסטיים נועדה להתגוננות בלבד. עוד נאמר כי איראן מחויבת להגביר את יכולות ההגנה שלה, וכי ארה"ב לא מכבדת את המהות הבינ"ל של הסכם הגרעין. איראן איימה כי תגיב בעוצמה לכל פעולה נגד כוחותיה הצבאיים, כולל משמרות המהפכה. (סכונויות הידיעות)

 

"קברנו רבים כמוהו". טראמפ רויטרס

טראמפ צפוי לנאום הערב באזור השעה 19:45 (שעון ישראל), שם יבהיר את מדיניותו ביחס להסכם, שנחתם בין איראן לשש המעצמות ב-2015. על פי הערכות מוקדמות הנשיא צפוי שלא לאשרר את ההסכם ולהעביר את ההחלטה אודות סנקציות שיינקטו לחברי הקונגרס.


שר החוץ האמריקני רקס טילרסון התייחס לנאומו הצפוי של הנשיא האמריקני הערב: "טראמפ לא ייסוג מהסכם הגרעין עם איראן - אך יאמר כי הסיכומים לא תואמים את האינטרסים הביטחוניים הלאומיים של ארה"ב". עוד הוסיף טילרסון: "טראמפ מעוניין שהקונגרס יקשיח את המדיניות האמריקנית כלפי איראן, בכך שיידרוש מטהרן לאפשר גישה מוגברת לאתרי הגרעין שלה".

 

שר החוץ האמריקני רקס טילרסון (ארכיון) רויטרס

עם זאת על פי בכירים שתודרכו בתוכן הנאום, טענו היום כי טראמפ לא ידרוש סנקציות הנוגדות את ההסכם, אלא יבהיר כי כל חריגה של טהראן ממנו תיענה בעזיבת ארה"ב. בנוסף צפוי הנשיא לקרוא למדיניות נוקשה יותר, וכן סנקציות כלפי משמרות המהפכה, אך ללא הגדרתם כארגון טרור.

 

בנוסף יצטרך הנשיא לאשרר את ההסכם, אך בתדירות נמוכה יותר. "מבין כל הכיוונים שטראמפ יכול היה ללכת עם זה, זה נמצא בסקאלה היותר טובה", אמר בכיר אירופי . הנאום צפוי לכלול רשימה של טענות נגד התנהלות המדינה השיעית, ובין היתר צפוי טראמפ להצביע על כך שטהראן ממשיכה לפתח את הטילים הבליסטיים, מערערת את היציבות במזרח התיכון, ותומכת בטרור.

 

אם ארה"ב תפרוש מהסכם הגרעין זה יהיה סופו", כך אמר היום דובר הפרלמנט האיראני, עלי לאריג'אני, לפי סוכנות הידיעות הרוסית TASS. לאריג'אני הוסיף כי "פרישה אמריקנית עלולה להוביל לכאוס עולמי". שר החוץ הרוסי, סרגיי לברוב אמר אחר הצהריים בשיחה עם מקבילו האיראני, מוחמד ג'וואד זריף, כי "מוסקבה מחוייבת להסכם, ותמשיך ביישומו".

 
© כל הזכויות שמורות לאתר nana10