תרבות ובידור
אקס פקטור: תנו לשיר בשקט. ביקורת
דווקא בגלל שהיו בתוכנית הבכורה מתמודדים מוכשרים באמת - זה היה עוד יותר מורגש כמה רעש לבן ומיותר היא מייצרת סביבם. מיכל קליינברג, ביקורת
עדן אלנה. נראה שאולי כבר יש לנו זוכה צילום מסך-

משהו מוזר עובר על תוכניות הכישרונות בשנים האחרונות, נדמה כאילו הצורך או הציפייה מהן להתעסק באמת בכישרונות היא בעיניי ההפקה מכשול מעיק ותו לא. גם ב"נולד לרקוד" וגם עכשיו ב"אקס פקטור", לקבל ביצוע מתמשך של 'מגיש הכישרון' זה כמו להוציא מים מהסלע, או הומור מבר רפאלי (או צניעות מעברי לידר, או ביקורת עניינית ממשה פרץ).


התוכנית נפתחת בהתקף האפילפטי האופייני לתוכניות הריאליטי בשנים האחרונות - האם זה אותו עורך בכל התוכניות שם בערוץ 2? אם כן בבקשה תחליפו אותו למישהו עם קצת יותר אמונה, סבלנות וכבוד יצירתי. בכל אופן - הפתיחה נראית בדיוק כמו פרסומת לקוקה קולה או יותר נכון כמו רצף קטעים מהסנאפצ'ט של כל מי שהיה בפאנג'ויה אי פעם מה שכולל טירוף, צעקות, נוער משולהב, אקסטזה - אבל רגע, איפה אני ואיפה האקסטזה? עוד לא התחלתם אפילו, שמעתם פעם על פור פליי?

 

>>לעוד כתבות של מיכל קליינברג:

הוטרדת מינית? אולי תזכי בפרס!

4 דברים שצריך להגיד על טקס פרסי אופיר

 

מיד אחרי הפתיח, כדי להזכיר לנו שמדובר בתוכנית שהיא מטאפורה להתקף אפילפטי, בר רפאלי עוברת דרך קירות, כאשר אחרי כל קיר שהיא עוברת היא לבושה בבגדים אחרים עם סטיילינג חדש. ופה זה המקום להסביר או לחדד משהו: לכל מסר יש תת מסר; כך למשל בפרסומת לאבקת כביסה בה כל בני בית זורקים על האמא המותשת (אך הלבבית) את כביסתם המלוכלכת והיא מוציאה אותה מהמכונה מבריקה - יש גם מסר, והוא: יש לנו אבקת כביסה נהדרת! ויש גם תת מסר, שהוא: יש תפקידים במשק בית, האישה היא זו שאמורה לדאוג לצרכי בני הבית ואישה נורמלית עושה את זה במרץ, חן והצלחה, לדוגמא.


אז גם ב"אקס פקטור" יש תת מסר והוא ברור כבר מההתחלה, המסר הזה מופנה אל הצופים והוא: אנחנו חושבים שיש לכם יכולת ריכוז של דג זהב בן יומו, אם נצליח לתפוס את תשומת לבכם ליותר משתי שניות נראה בכך נס גלוי, הרשתות החברתיות והאפליקציות עשו מהמוח שלכם דייסה ולכן הדבר היחיד שאנחנו מאמינים שאתם יכולים להתמודד איתו זו תוכנית שמרוסקת למגה פיקסלים של תכנים קצרצרים ומרצדים. תראו הנה בר רפאלי!

 

 

מופע תעתועים צילום מסך-

וכך, אחרי שעה של צפייה אנו הצופים בעצם קיבלנו רק שני אודישנים נורמלים. שני אודישנים? איך זה ייתכן? מה היה כל שאר 54 הדקות? אז מה שהיה בכל שאר הזמן זה קקפוניה היפראקטיבית של קטעונים של המתמודדים, כמובן ליטרת בשר של פרסומות, הרבה אודישנים "בצחוק", של "הזויים" והרבה, הרבה מהסמול טוק יענו חסר תוכן בין השופטים. אני מבינה את המקום של 'אודישני הבדיחה'', זה טיפה שובר, טיפה מרענן אבל יש כאן כמה בעיות: בעיה חברתית - על מי צוחקים? על גבר מוחצן עם שיער ארוך ושרשרת נשית? (צ'ק) על אישה ששרה אופרה ולא עדן בן זקן? (צ'ק), בסופו של דבר שוב יש כאן "הסללה" של מה נורמלי ולגיטימי ומה בדיחה נלעגת וחבל. שלא לדבר על תועפות של זמן מסך יקר ומיותר שניתן לזוג ספציפי אחד על כל קשת הקפריזות הלא רלוונטיות שלו: היא - זמרת בוליווד הוא - העבד הנאמן שלה, יחד הם באמת חיים בסרט הודי, אוקי חה חה מצחיק, אבל כשזה הפך לשליש מהתוכנית ניסיתי להיזכר אם באתי בעצם לראות את התוכנית "חיים בסרט פקטור" במשך שעתיים והתשובה היתה לא. בשביל זה הומצא היוטיוב, הפריים טיים על המסך אמור לתת תוכן קצת יותר מהותי ואיכותי.

 

אוברדראפט של זמן מסך. מה הכישרון שלהם תזכירו לי? צילום מסך-

הרגע הכי מתסכל בתוכנית היה כשהגיעה לשיר נערה צעירה בשם עדן אלנה, שנתנה ביצוע מדהים לשיר "stone cold" אבל לא הראו לי אותה שרה בשום שלב ליותר משתי שניות רצוף (כי אני דג זהב בן יומו זוכרים?), בתוך הביצוע שלה הראו לי את הקהל מנופף בסלולרי, הראו לי את בר רפאלי מתרגשת, הראו לי ששירי מימון יודעת את המילים של השיר, הראו לי שלעברי לידר יש צמרמורת, הראו לי שגם למשה פרץ יש צמרמורת, הראו לי שעברי ומשה משווים צמרמורות, הראו לי ברווז באגם עם עור ברווז יותר מכולם, הראו לי עוד את הקהל ואת האמא שמתרגשת מאחורי הקלעים - רק את מקור הריגוש, הצמרמורות והדמעות, את הבחורה המוכשרת הזאת ששומעים ברקע שרה - לא הראו לי. סבתא בישלה דייסה, ורק לצופים לא נשאר.

ביצוע כזה (וכל ביצוע אחר לצורך העניין) צריך להראות לצופים מהתחלה ועד הסוף. זה דקה וחצי - אנחנו יכולים להתמודד. לא צריך לתווך לקהל כל הזמן את מה שהוא צריך להרגיש על ידי פנטומימה של השופטים והבעות מבר רפאלי, זה היופי ברגשות - הם באים ממש לבד וכולם יודעים איך לייצר אותם עצמאית ואני בטוחה שכל הצופים בבית הבינו, גם בלי עזרה, שהם שומעים ביצוע יפה ומרגש.

בסופו של דבר, כמו שסאבלימינל (התוספת החדשה והמוצלחת לכס השופטים) אמר בעצמו אחרי הביצוע של עדן: "בשביל דברים כאלה התוכנית הזאת קיימת", בדיוק. אז אולי תתנו לדברים האלה את הבמה ותפסיקו להפריע?

 
© כל הזכויות שמורות לאתר nana10