אוכל
חגיגה ב(יין) לבן
 יין לבן   צילום : Kzenon - Fotolia.com 
הם מרעננים, קלים לשתייה ומלאים בטעמים ובריחות קסומים. מירה איתן מקדישה כתבה ליינות הלבנים, ומפצירה בכם לתת להם הזדמנות לעטר את שולחן השבועות שלכם, ובכלל את הקיץ

יינות לבנים הם הבחירה הטבעית בעונת הקיץ, אך הם מתאימים מאוד גם לשאר עונות השנה. אז למה ישראלים רבים ממשיכים לשתות יין אדום כבד גם בעונה החמה?

 

למה לבן ולא אדום?

הישראלים שותים יין אדום, וגם בקיץ. בארץ שבה הטמפרטורה בקיץ נעה בין 30 ל-40 מעלות, עם אחוזי לחות שיגרמו גם לתאילנדי ממוצע להזיע, אי אפשר לשתות יין אדום. בטמפרטורה חמה, כובדו של היין האדום יפיל אותנו מיד למיטה לאחר שתייתו. במציאות האקלים שלנו, הדבר האידיאלי והמתבקש ביותר לעשות הוא לשתות יין לבן מצונן היטב, עם רמת חומציות גבוהה יחסית וגוף לא כבד. יין זה יצנן את הגוף ויגרום להרגשה קלילה יותר. היינות הלבנים גם בדרך כלל פחות אלכוהוליים ורובם מתאימים לסוגי המאכלים הנהוגים באזור.

 

לא רק שהם מתאימים יותר, ברוב המקרים הם גם זולים יותר. לאור העובדה שרוב צרכני היין בישראל מבקשים יין אדום, ורואים בלבן יין פחות איכותי (ולגמרי לא בצדק), ולאור הביקוש הנמוך, מחיר היין הלבן נמוך יחסית לאחיו האדום, למרות שלעתים ייצורו לא פחות מסובך ויקר מיין אדום. בתקופה לא קלה לכלכלה כמו היום, יינות לבנים יתאימו יותר גם לכיס שלנו.

 

נוק אאוט ללבן

היין הלבן קיבל מכה רצינית בעולם בראשית שנות התשעים, עם פריצתו של הפרדוקס הצרפתי. החדשות על מעלותיו הבריאותיות של היין האדום העפיץ דחקו את רגליו של היין הלבן. קהל צרכני היין שתה באדיקות בכל ארוחה יין אדום יבש כדי שיילחם בכולסטרול הרע. היסטריית הפרדוקס הצרפתי הותירה מקום רק ליינות אדומים ואם לבנים אז רק יבשים לחלוטין.

 

אך מציאות זו מתחילה להשתנות, וקהל השותים בעולם חוזר אל היינות הלבנים הטובים. כשבוחנים מה קורה במדינות ים תיכוניות אחרות, כמו סיציליה וסרדיניה, מזרח ספרד ואחרות בסביבה, רואים שהם צורכים הרבה מאוד יינות לבנים, והם יודעים למה. האיטלקים אפילו אומרים שאם אתה רוצה לשתות מים, אז כבר תשתה יין לבן.

 

יינות לבנים יכולים להיות מעניינים ומגוונים יותר, בעלי בשומת וניחוחות רבים יותר מאשר היינות האדומים. לייננים יש אפילו יתרון נוסף בייצור יינות לבנים, והוא האפשרות להטביע את חותמם וטעמם האישי על ידי שימוש במגוון רחב של טכניקות ייצור.

 

ענבי סוביניון בלאן - מניבים יינות עשירים ופירותיים במיוחד בניו זילנד FPAN.net, flickr

הישראלים מגלים את היינות הלבנים

בשנים האחרונות הישראלי מגלה לאט לאט את היינות הלבנים, ההיצע של יינות אלה בארץ עולה לאחרונה, ומורגש גידול בצריכתם. אמנם רוב היינות הנמכרים גם בעונה החמה הוא עדיין של יינות אדומים, אך ניכר גם גידול נאה בביקוש ליינות הלבנים, עם התעניינות ביבשים לארוחות חגיגיות. היינות הגבוהים והיוקרתיים נכנסו לאופנה ואנשים לא חוששים להביא יין לבן יקר כמתנה.

 

מה לבחור?
כדי לצרוך נכון יינות בתקופה זו של השנה, כדאי לדעת מה לבחור. מתוך הסוגים הרבים של יינות לבנים, רצוי לבחור לקיץ ביינות הכי רעננים וטריים; אלו הצעירים מהבציר האחרון, ועדיף שלא יושנו בחביות. בהם בולטת יותר החמיצות, שמקנה ליין את הטעם הרענן המרווה, וגורמת לכך שהיין לא יהיה כבד או מתוק מדי.

 

לאחרונה התרבו זני הענבים הלבנים בארץ, ולצד שרדונה, סוביניון בלאן, אמרלד ריזלינג, קולומבאר וגוורצטרמינר אפשר היום למצוא גם יוהנסברג ריזלינג, ויונייה, מוסקטו, רוסאן, גרנאש לבן ועוד. גם מזנים אדומים ניתן להפיק יינות לבנים, ולרוב מפיקים מהם יינות רוזה, אבל להם נקדיש כתבה אחרת.

 

מה עם אוכל?

היין הלבן המקורר מתאים מאוד גם לשולחן האוכל שלנו, ואפשר ללוות ארוחות שלמות רק איתם.

 

יינות לבנים יתאימו כמעט לכל מנות הפתיחה וגם כאפריטיפים. לגבינות, פסטות שונות, מנות דגים ומאפים, אין כמו היינות הלבנים לצדם - כמעט כל זן ובלנד יתאים למנות אלה.

יינות אדומים לרוב לא יתאימו למנות אסיאתיות, בעוד היינות הלבנים הארומטיים והחומציים מתאימים מאוד לגל המטבח החריף והמתובל ששוטף אותנו לאחרונה.

 

יינות לבנים כבדים יכולים גם להיות מלווים רשמיים של מנות בשר: ריזלינג מינרלי בסגנון גרמני יתאים למנות בשר ואפילו למנות כבדות, וגוורצטרמינר או פינו גרי בסגנון האלזאסי יתאימו למנות כמו עוף צלוי ודומיהן.

 

סוביניון בלאן בסגנון הניו זילנדי או קולומבאר בסגנון הצרפתי ילוו אותנו היטב עם שיפודים ים תיכוניים ואפילו יתאימו לריענון הפה שלנו לאחר ניגוב חומוס.

 

אז מה נשאר עוד לעשות? לקנות, לקרר, לפתוח וליהנות!

 

מירה איתן הינה מנהלת התקשורת של יקבי כרמל.

 

לעוד כתבות של מירה איתן בעולם היין:

זני ענבים: קריניאן, פטיט סירה וארגמן

איטליה בבית: מכינים פסטה שלב אחר שלב

זני ענבים: שיראז, גראנש ומורבדר

טיול אוכל ויין בסיציליה

 
© כל הזכויות שמורות לאתר nana10