אוכל
יין וגבינה - סיפור אהבה
 גבינות ויין   צילום : atm2003 - Fotolia.com 
מירה איתן מסבירה כיצד לשדך בהצלחה בין גבינות ליינות ולמה השילוב ביניהן הוא כה מוצלח. וגם: אילו יינות יתאימו במיוחד למאכלי חג שבועות השונים?

חג השבועות הפך כבר מזמן למותג חג הגבינות והיין. שילוב יין לגבינות הוא אחד המנהגים הרווחים ביותר בעולם הקולינריה. כולם יודעים שהם הולכים מצוין ביחד, אבל לא כולם יודעים איזה יין להתאים לגבינות השונות. אז מה בוחרים, מה קונים ואיך מתאימים יין לגבינות שנקנה לחג?

 

מה לגבינות וליין?

גבינות ויין אוהבים לחיות בכפיפה אחת, ובהתאמה נכונה ביניהם הגבינה תוציא את המיטב מהיין ולהיפך. לשילוב נכון של גבינות ויין יש גרסאות רבות. על מנת להפוך את האירוע בחג למוצלח, מומלץ לשלב מספר מיני גבינות עם מספר יינות שונים.

 

כשמכינים פלטת גבינות רצוי שהיא תכלול מספר סוגי גבינות צאן ובקר, שייצגו את משפחות הגבינות העיקריות, גבינות רכות, עם עובש או בלי, מלוחות, קשות או מיושנות, גבינות כחולות, מעושנות ועוד. על מנת שהגבינות תהיינה במיטבן חובה להגיש אותן בטמפרטורת החדר. מומלץ להוציא אותן מהמקרר כשעה שעתיים לפני האירוע. גם את היינות יש להגיש כמובן בטמפרטורה הנכונה - יין אדום ב-18-20 מעלות, יין לבן ב-10-12 מעלות, יין מבעבע ב-6-8 מעלות.

 

בזיווגי יינות עם גבינות עדיף לבחור טעמים משלימים או ניגודיים, אולם לעולם לא להגיע למצב שבו האחד משתלט על טעמו של השני. מומלץ להתחיל בגבינות הרכות בעלות הטעם המעודן יותר ולהמשיך בגבינות קשות. בהמשך מומלץ לעבור לגבינות בעלות ניחוחות וטעמים חזקים יותר.

 

רצוי מאוד שמרקם הגבינות לא יהיה דומיננטי יותר ממרקם היין שנשתה. אסור שבשומת הגבינה תאפיל על בשומת היין ולהיפך. בעיקרון, חפשו איך משפיעה הגבינה על טעם היין והתחושה בפה, ואיך היין משפיע על טעם הגבינה והתאימו אותם זה לזו.

 

שילובים קלאסיים

מומלץ ללכת מהקל אל הכבד, לכן לרוב יוגשו היינות הלבנים לפני האדומים. יינות רוזה קלים לרוב, לכן יוגשו ראשונים. יינות מבעבעים מתאימים כמעט לכל סוגי היינות, מבעבעים קלים עם הגבינות הקלות יותר, ומבעבעים כבדים עם המבושמות יותר.

 
יינות לבנים מתאימים באופן כללי לגבינות רכות וגבינות בעלות טעמים דומיננטיים יותר. גבינות אלה יוצרות שכבה שומנית על בלוטות הטעם ומקהות את טעמו של היין האדום. יינות אדומים יתאימו לגבינות קשות ויבשות בעלות טעמים פחות בולטים. גבינות רכות ושמנות עלולות להפוך את טעמי היין האדום לתפל וגבינות עבשות וחריפות עלולות להשתלט על ניחוחותיו.

 
גבינות מתובלות יתאימו יותר ליינות לבנים, חמימות האלכוהול מעצימה חריפות של מאכלים מתובלים ולכן עדיף לבחור יינות לא מדי מורכבים ובעלי אלכוהול נמוך. יין מבעבע, לא מדי מורכב, ישתדך היטב לגבינות בעלות חריפות מתונה וירענן את החך.

 

ככל שהגבינה חריפה יותר, מומלץ לשלבה עם יין מתוק ומלא יותר. בגבינות מסוג זה הפה מעקצץ וחסר יכולת לחוש באלמנטים שונים ביין כגון בחמיצות. יינות פירותיים ויינות קינוח מתאימים למגוון גדול יותר של גבינות. גבינות צאן קשות ובעלות שומן, פיקנטיות ובעלות חריפות מעודנת, יתאימו לבשומת של יינות אדומים מתובלים ופיקנטיים.

 

גבינה כחולה - תתאים ליינות יבנים חצי יבשים popartichoke, flickr

איזה סוגי יינות להתאים לגבינות השונות?

לגבינות רכות בשלות כמו ברי או קממבר, שהם גבינות בעלות מרקם מאוד דומיננטי בפה ואחוזי שומן גבוהים, יתאימו יינות לבנים ארומאטיים עם חומציות גבוהה כמו, גוורצטרמינר או ריזלינג. ואפשר להתאים להן גם יינות מחוזקים בסגנון פורט.

לגבינות כחולות וחריפות כמו רוקפור, סטילטון וגורגונזולה, שהן גבינות המתאפיינות ברמה גבוהה של חריפות ומליחות, אחוזי שומן גבוהים ובעלות טעם עשיר ודומיננטי יתאימו יינות לבנים חצי יבשים עם נוכחות ארומטית ופרחונית, או יינות מתוקים, יינות קינוח ויינות מחוזקים.

 

גבינות צאן, שהן גבינות בעלות חמיצות ומליחות גבוהה 'מסתדרות' היטב עם יינות לבנים יבשים מאוד כמו סוביניון בלאן פריך וצעיר או עם שרדונה ללא עץ. גבינות עזים בעלות ריח וטעם דומיננטי יותר תשתלבנה גם עם יין אדום עם בשומת עשירה ואחוז אלכוהול גבוה.

 

לגבינות יותר עדינות כמו פטה ומוצרלה או אפילו אמנטל יתאימו יינות רוזה. גבינות קשות לא חריפות יאהבו את רוב היינות הלבנים וגם יינות אדומים קלים. גבינות קשות כמו אמנטל, פרמז'ן וגרוייר ישתדכו היטב עם יינות אדומים מזנים כמו קריניאן, פטיט סירה או קברנה סוביניון.

 

גבינות קשות ועתירות טעם, מיושנות ובעלות טעם מלא כמו גאודה, גרוייר או צ'דר ילוו היטב גם על ידי יינות לבנים בעלי גוף כמו שרדונה מיושן או לבנים מתוקים וגם על ידי יינות אדומים כבדי גוף. גבינות מלוחות ילוו היטב על ידי יינות קינוח מתוקים עם חמיצות מאוזנת.

 

מאכלי גבינה

בשבועות אנחנו מרבים במאכלי גבינה שונים, שגם להם אפשר להתאים יינות. לדוגמא, ריזלינג אלגנטי, יבש ועדין יתאים למאפים של מוצרלה וריקוטה המתובלים בעדינות וגם לעוגות גבינה, בלינצ'ס ומאפים מתוקים. עם העוגות והמאפים המתוקים אפשר לסיים גם עם יינות קינוח. סוביניון בלאן ושרדונה יתאימו לסלטים וקישים עם עשבי תיבול ולמאכלים עם רטבי שמנת. וכך הלאה. ושוב לזכור: בזיווג יין עם גבינות או מאכלי גבינות אנחנו רוצים טעמים משלימים או ניגודיים, ורצוי מאוד שלא יקרה מצב שבו האחד ישתלט על טעמו של השני.

 

יקבי כרמל ותנובה משתפים פעולה

יקבי כרמל ותנובה, הם שני מותגים וותיקים ומוכרים בארץ. שני המותגים המובילים התאגדו לשיתוף פעולה לקראת שבועות מתוך רצון לתת שירות לצרכן וערך מוסף בחג בו אירוח עם יין וגבינות הוא חלק מתבקש ומרכזי. הפעילות שיקבי כרמל ותנובה מציעים היא פעילות תדמיתית בנקודות המכירה ובמדיה העיתונאית, המוגשת כשירות לצרכנים, ובה המלצות למתכוני בישול ואפייה המשלבים מאכלי גבינות והיינות המתאימים להתלוות אליהם.

 

המתכונים יופיעו גם על גבי צווארי הבקבוקים וגם במדיה הדיגיטלית, לדוגמא: באתר מתכונים ויין מבית יקבי כרמל, המעניק לקהל הגולשים מתכונים ממיטב השפים ומומחים מעולם הקולינריה ולצד כל מתכון המלצת ליין שיתלווה אליו בצורה הטובה ביותר.

 

מירה איתן הינה מנהלת התקשורת של יקבי כרמל. להמלצות על שילובי יין וגבינות היכנסו לאתר המתכונים של היקבים.

 

לעוד כתבות של מירה איתן בעולם היין:

זני ענבים: קריניאן, פטיט סירה וארגמן

איטליה בבית: מכינים פסטה שלב אחר שלב

זני ענבים: שיראז, גראנש ומורבדר

טיול אוכל ויין בסיציליה

 
© כל הזכויות שמורות לאתר nana10