אוכל
שותה בקפה תמר • בדקנו: תחליף קפה מתמרים
 עוגה מקפה תמרים. לא להאמין כמה טעים   צילום : יולה זובריצקי 
תמי בן דוד לא גרה בשינקין, אבל היא בהחלט שותה קפה תמר. הפעם במסגרת טור בדיקת המוצרים היא לגמה ודגמה קפה תמרים אורגני, שהפך במהרה למשקה החם של הבית ולחומר גלם נהדר לאפייה, אבל עם פגם אחד שכדאי לתקן

"קפה תמר" היה עבורי, כמו עבור רבים אחרים, שמו של בית הקפה המיתולוגי (שקיים עד היום!) בשנקין פינת אחד העם בת"א, מקום כינוסם של אנשי הרוח והבוהמה הישראלית בשנות השישים-שבעים. מי שלא הכיר אותו ככזה, התוודע אליו דרך השיר 'גרה בשנקין' שכתב יאיר לפיד (כן, שר האוצר שלנו). אולם לפני כשבועיים, קיבל השם 'קפה תמר' משמעות נוספת, עמוקה, ארומטית ובריאה יותר עבורי, לאחר שהתוודעתי לקפה האורגני הנפלא בטעמו ובתכונותיו המופק לא אחרת מאשר מפולי תמרים.

 

כשתיינית קפה כבדה וברררנית, אשר חובבת כל קטגוריות הקפה מעדיפה את טעמי האספרסו, התקשיתי להאמין שביום מן הימים אמצא קפה נטול קפאין שיספק את טעמי וגם יאפשר לי גיוון. עם זאת החלטתי לתת הזדמנות לקפה התמרים מתוך הבנת החשיבות שבוויסות צריכת הקפאין.

 

הרווחתי ממתן ההזדמנות הזו. גיליתי קפה עשיר בטעם וארומה, ואחרי בדיקות חוזרות ונשנות אכן מדובר בקפה ללא קפאין, למרות שהטעם והתחושה בשתייתו לחלוטין לא מסגירה שמדובר ב'קפה שונה' (פחות מ-0.007% קפאין). לא די בעובדה שאני חוסכת מגופי את עודפי הקפאין, אלא שפולי התמר ידועים כמקור טבעי של חומצות שומן בלתי רוויות, נוגדי חימצון וויטמינים רבים.

 

לפי התקציר על גב האריזה: "מקורו של "קפה התמרים" הוא במסעות שבטי הנוודים בערבות הסהרה. האגדה מספרת כי הנוודים היו צולחים את לילות המדבר הקפואים בשתיית "קפה תמרים", אשר היה משיב להם את כוחם להתמודד עם תלאות המסע".

מה אהבתי? את הטעם, הארומה, היתרון הבריאותי, החדשנות, האריזה הנוחה והעובדה שהמוצר תוצרת הארץ ומסייע בכך לא רק לכלכלה, אלא לניצול מלא ומוחלט של החלק האחרון שטרם נוצל בעצי התמר, שמשמשים גידול חקלאי מסחרי מרכזי ביישובי ארצנו.

 

מה פחות אהבתי? התחליף הנפלא הזה מאוד לא זמין ומוכר בחנויות טבע, וגם ברשת השופרסל שם נרכש, הוא חסר לעיתים קרובות. כאשר ניסיתי לבצע הזמנה דרך אתר האינטרנט של החברה (חנות המפעל) - המחיר היה כמעט כפול ממחיר הקפה בחנויות ותוספת דמי המשלוח מייקרת אותו עוד יותר.

 

השימושים שעשיתי: כמובן כמשקה חם - הפך לקפה הבית, אך כהרגלי, הייתי חייבת למצוא לו עוד שימוש מקורי אחד לפחות והגשמתי פנטזיה קטנה: עוגת קפה תמר ולוז ללא גלוטן, ללא קפאין וללא לקטוז - עוגה שקצרה מחמאות בלי פרופורציה לקלות ולמהירות ההכנה שלה.

 

עוד מידע על המוצר:

משקל - 200 גר'.

מחיר -19.15 ₪ (נרכש בשופרסל און-ליין ובשופרסל דיל)

כשרות - רבנות ראשית חיפה

רכיבים - גלעיני תמרים, תמצית אגוז לוז, 5% פולי קפה, 3% סוכר קלוי

בבדיקה עם היצרן: נקי מגלוטן (כולל סביבת הייצור)

 

טבלת ערך תזונתי ל-100 גרם משקה מוכן:

אנרגיה - 5 קלוריות; פחמימות 1.07 גר'; חלבון 0.2 גר'; סידן 2.63 מ"ג; ברזל 0.176 מ"ג; נתרן 10.1 מ"ג; אשלגן 31.7 מ"ג; מגנזיום 5.3 מ"ג; קפאין 6.7 מ"ג; ויטמין B6 4.19 מ"ג; ויטמין B3 4.19 מ"ג; בטא קרוטן 0.36 מ"ג.

 

תמי בן דוד הינה המפתחת של קמח תמי ללא גלוטן ובעלת בלוג האפייה קולינריא

 

לעוד מתכונים וכתבות שיתנו לכם מיליון סיבות לאפות:

סיפורו של מאפה: פבלובה

בראוניז ללא קמח

עוגיות מזרחיות בתבלין סודי

 
© כל הזכויות שמורות לאתר nana10