אוכל
חדשות עתירות אחוזי אלכוהול ורפורמת מיסוי אחידה
 אז מה תבחרו לשתות החל מחודש הבא? רפורמה במיסוי על משקאות אלכוהול   צילום : nyul - Fotolia.com 
לקראת מהפיכה: השינוי במיסים שיחל בחודש הבא ישפיע גם על מחירי האלכוהול. בעוד המשקאות הזולים הולכים להתייקר, דווקא מחירי המשקאות היקרים אמורים לרדת. לכבוד השינוי סקירה מיוחדת של מותגי וודקה יוקרתיים

בחודש הבא, החל מה-1 ביולי, תיכנס לתוקפה הרפורמה במיסוי, שהייתה אמורה להתרחש רק בשנת 2014, וענף האלכוהול בישראל הולך לעבור מהפכה רצינית.

 

המיסוי על האלכוהול עובד כיום בשיטה דיפרנציאלית, כך שהיחס הוא שככל שהכהיל יקר יותר, כך המס עליו גדול יותר. מיסוי זה יצר הפרש גדול מאוד בין משקאות זולים ליקרים, הרבה יותר מאשר במדינות המערב האחרות. ברפורמה החדשה המיסוי הופך לנומינאלי ואחיד על כל המוצרים, ויצמצם את הפרשי המחיר בין מותגי האלכוהול היוקרתיים והאיכותיים לבין המוצרים הזולים, כשלרוב מדובר במוצרים מקומיים.

 

המס החדש יחושב לפי 105 שקלים לליטר של 100% אלכוהול. דהיינו, כל משקה אלכוהולי בתכולה של 750 מ"ל ובנפח אלכוהולי של 40%, בין אם זה ויסקי יוקרתי או ערק מקומי זול, ימוסה בכ-31 שקלים. ללא הבחנה למעשה מהו מחירו של הבקבוק ומהו הרווח של היבואן או היצרן. מכך משתמע שמי שבעבר התקשה לשלם על אלכוהול יקר והסתפק באלכוהול זול יותר, כעת יהיה בבעיה גדולה יותר, לעומת זאת, מי שעד היום הזמין את המשקאות היוקרתיים ירוויח מאוד מהמיסוי, כי מחירם אמור לרדת משמעותית (כל זאת כמובן אם בעלי החנויות והמסעדנים לא יהיו חמדנים וישתפו פעולה).

 

בקיצור רבותיי, אנחנו עומדים לשתות אלכוהול איכותי יותר החל מהחודש הבא, כי הזול כבר לא יהיה כל כך זול. מחירי המוצרים היקרים והאיכותיים אמורים לרדת בצורה דרסטית לעומת המוצרים הפשוטים יותר שיעלו בכמעט 50% ויותר במחירם. ישנם שני נפגעים עיקריים מכל התהליך הזה, הראשון הוא הדיוטי פרי אשר הולך להיפגע בגדול, כי למעשה אפשר יהיה להשיג את אותם מחירים בחנויות בארץ. הנפגעים השניים הם היצרנים המקומיים של המוצרים הזולים, שכמעט אין להם כיום הצדקה לפעול. הצעה לצרכני המשקאות העממיים: אם מעט פרוטות מצויות בכיסכם, עברו לבירה או ליין, שם אפשר עדיין למצוא מחירים שפויים יותר.

חדשות מעולם האלכוהול
ובכל זאת, הקיץ הגיע, קל יותר לצאת החוצה, וצעירי ישראל נוהרים לברים, למסעדות ולמועדונים. זה הזמן של חברות האלכוהול, שמתחרות על שוק קטן יחסית (מבחינת הצריכה) בארץ.

אז מה חדש ומה מתחדש בעולם המשקאות הכהילים?
*המחירים לפני השינוי ב-1 ביולי.

 

היישר מהקרחונים

וודקה פינלנדיה. מקטגוריית הסופר פרמיום מגיעה לארץ לראשונה, פינלנדיה פלטינום. וודקה פלטינום מיוצרת בכמויות קטנות מאוד ביחס לאחרות ותהליך הייצור כולו מפוקח ע"י מרקו רייטינן, הטועם הראשי של פינלנדיה. רייטינן אף הגיע לארץ להציג את הוודקה, בליוויו של המאסטר בלנדר פקה פלינן, שאחראי על מתכוני הקוקטיילים מבית פינלנדיה ואמון על הקוקטיילים הרשמיים של החברה. מרקו רייטינן, המאסטר טייסטר של פינלנדיה, אשר מחזיק באחד התפקידים הנחשקים בעולם, ידוע גם בשמו 'וודקפדיה' (יודע כל מה שאפשר לדעת על וודקה), הוא זה שטועם כל וודקה או משקה שהחברה מייצרת והוא זה שבנה את המתכון של מוצר הפרימיום החדש של פינלנדיה "אולטרה פרימיום פינלנדיה פלטינום". כחלק משגרת עבודתו הוא הבודק הראשי של תהליך הייצור של וודקת האולטרה פרימיום, והוא מעורב באופן אישי בכל צעד בתהליך.

 

הוודקה היא תוצר של איזון חינני בין טבע שופע לבין מורשת פינית עתיקת יומין של זיקוק, שהחלה אי שם בשנת 1888 עם גילויו של מעיין רייאמקי, בו זורמים מי קרחונים טהורים - אוצרות הטבע יקרי הערך של פינלנד. בבסיסה של הפלטינום נמצאים מי הקרחונים, הנשאבים ללא מגע יד אדם וחיטת שש השורות המתאימה באופן מושלם לאקלים הפיני הקפוא. להשגת הגימור המושלם, זורמת הוודקה על פני שבבי עץ השדר, ממשפחת האלונים הלבנים, האופייני כל כך לנופיה הלבנים של פינלנד, מה שמעניק לוודקה סיומת עצית שרפית נעימה ומתקתקה. תהליך ייחודי זה מסתיים בקירור ארקטי איטי המעניק לה אופי חלקלק וצלול. הוודקה מיוצרת בעבודת יד בכמות קטנה.

 

וודקה זו מאוד נעימה וייחודית, נקייה, בעלת בשומת קלה וצלולה, לימונית ועשבונית, עם מרקם רך ונגיעות קלות של מתיקות, שילוב אלגנטי של עץ וסיומת חלקה מאוד עם עקצוץ פלפלי. וודקה מרשימה וטובה. מחיר מומלץ לצרכן: 330 שקלים. קצת יקר אחרי שהתרגלנו למחירים השפויים של וודקה פינלנדיה.

'עלית' הוודקה

את וודקה סטוליצ'ניה אנחנו מכירים בשם החיבה סטולי. פירוש השם 'סטוליצ'ניה' ברוסית הוא "של עיר הבירה". הציור של מלון מוסקבה המפורסם המופיע על התווית ושם המוצר מעידים על ההיסטוריה המעניינת של המותג הרוסי האיכותי. רגע לפני שיורדים המחירים על מוצרי הסופר פרמיום מציגה החברה שוב את "סטוליצ'ניה עלית" בבקבוק הגבוה והאלגנטי. מדובר בוודקה המשלבת מסורת ארוכת שנים עם הקידמה הטכנולוגית של שנות האלפיים. אחד מסוגי הוודקה הנקיים ביותר בעולם. וודקה חלקה מאוד, בעלת מרקם שומני נעים בחך ומתקתקות מרומזת.

 

בשנת 2006 קיבלה סטוליצ'ניה עלית את הציון הגבוה ביותר שקיבלה וודקה אי פעם על-ידי ה- BTI - Beverage Testing Institute - הגוף החשוב ביותר בעולם בדירוג מותגי ומוצרי אלכוהול. לב הוודקה מבוסס על שיטת סינון חדשנית וייחודית הרשומה כפטנט על ידי סטוליצ'ניה. שיטת הסינון היא על-ידי הקפאה - הוודקה מדוללת במים בטמפרטורה של מינוס 18 מעלות, בטמפרטורה זו עולה צפיפות הנוזל והגורמים והחלקים שאינם רצויים קופאים, לאחר מכן מתבצע סינון מיוחד בו מופרדים החלקים שקפאו. בשל אופייה הייחודי ואיכותה הגבוהה, הוודקה מומלצת להגשה בטמפרטורת החדר, בשוט או בכוס נמוכה. וניתן כמובן גם להגישה מהמקפיא. מחיר מומלץ לצרכן: 295 שקלים.

אגב, לוודקה הזו יש אחות בוגרת ומיוחדת יותר במהדורה מוגבלת ביותר, Elit Himalayan, מסדרת המים הטהורים של וודקה עלית, המגיעים היישר מהפארק הלאומי לאנגטאנג, בליבו של רכס ההרים בהימאליה. המים נוצרים שם מהשלג הנמס תמידית אשר עובר מסע דרך שכבות אינסופיות של סלע אל תוך מאגר פנימי.

 

כל אחד מ-300 הבקבוקים במהדורה המוגבלת נוצר מזכוכית קריסטל אולטרה פרמיום מצ'כיה, שנופחה ביד בתהליך רב שלבי על-ידי אומנים מומחים. ללא עופרת, הבדולח המרהיב ביופיו, משמש כלי קיבול טבעי לוודקה היוקרתית. כל בקבוק שכזה אטום עם כותש קרח דקורטיבי מוזהב וארוז בתיבת אגוז גלופה עם לוחית ממוספרת וכיסוי מעור. הבקבוקים, הממוספרים אישית, יימכרו בארץ במחיר שווה לכל נפש של 19,660 שקלים לבקבוק של ליטר. ארבעה בקבוקים הגיעו לארץ. נראה שפה גם הרפורמה במיסוי לא תושיע אותנו.

וודקה מענבים

וודקה חדשה יחסית, מקטגוריית הסופר פרמיום, וודקה סירוק (CIROC) חוזרת אלינו לקראת הקיץ. סירוק היא הוודקה היחידה המיוצרת מענבים. הענבים מגיעים מהכרמים הטובים באזור גאייק שבדרום צרפת, אזור יין ותיק ומסורתי מעל העיר טולוז, המצטיין ביינות לבנים מתוקים וביינות שולחניים טובים, וכן מענבים מאזור קוניאק, אשר עוברים השרייה ותסיסה קרה בכדי לשמור על הטעמים והרעננות שלהם. השם סירוק פירושו בצרפתית פסגת הסלע. אזור גאייק ידוע בסלעים ובצוקים המתאפיינים בצבע כחול, שזה גם צבע בקבוק הוודקה סירוק. הלוגו של הוודקה הוא סמל לתרבות גידול ופיתוח הענבים ותעשיית היין המסורתית של האזור. עד סירוק נהגו לייצר וודקה אך ורק מדגנים ותפוחי אדמה, זאת פתחה את האפשרות לייצור וודקה גם מענבים וחומרי גלם חקלאיים אחרים.

 

סירוק היא וודקה קלה, עדינה ונקייה, עם טעמים קלים ומרעננים של ליים ומרקם חלק ואלגנטי עם סיומת עשירה. בהחלט מתאימה לקיץ החם שלנו כשהיא מוגשת מקוררת (לא קפואה) או כוודקה מרטיני עם לימון. אגב, הפרזנטור של הוודקה הוא פאף דאדי, כשהכוונה היא לשדר את הסופר סטייל הטוטאלי שלו. מחיר לצרכן: 250 שקלים.

עיצוב כחול לבן

אבסולוט וודקה שיתפה פעולה עם המעצב הישראלי ניר 'פילפלד' פלד והשיקה בישראל את Absolut Blank. הבקבוק במהדורה המיוחדת מוקדש לחיי הלילה של תל אביב. מדי שנה, קמפיין שיווקי הופך את הבקבוק האייקוני של וודקה אבסולוט ללוח ציור ריק, על-מנת שישמש השראה לאמנים ברחבי העולם, שימלאו אותו ביצירותיהם וייצרו בקבוק במהדורה מוגבלת. השנה עיצב את הבקבוק המיוחד אמן ישראלי. עיצוב הבקבוק עוסק באסתטיקה של מרכז העיר תל אביב, העיר שהפכה בשנים האחרונות באופן רשמי לאחת הערים החמות והאופנתיות בעולם. הרחוב שנגלה אל מעבר לחלון הוא שילוב של שדרות רוטשילד ושדרות ח"ן, הפינה הנחשבת ללב המרחב התרבותי-עירוני בתל אביב.

 

לדברי פילפלד, אמן רחוב ישראלי בכיר, פסל פוטושופ מזהיר ועוד: "כדי להבין את תל אביב, עליך ללכת ברחובותיה. לכן עיצבתי מעין תפאורה דו צדדית עם חלון שמאפשר להציץ על שדרה תל אביבית בלילה. יש בעיר הזאת כל כך הרבה אנרגיה, שאתה מקבל השראה רק מלחוש את מה שנמצא סביבך". מהדורת אבסולוט וודקה בלנק בעיצוב פילפלד זמינה בישראל החל מאפריל 2013. מחיר לצרכן: 75 שקלים.

מעצבים אגדות

עיצוב חדש לבקבוק של הנסי VSOP ע"י המעצב האמריקני כריס בנגל, מי שאחראי לעיצובי המכוניות של BMW. קוניאק הנסי נוצר בשנת 1817 כמענה לבקשתו של מי שהפך מאוחר יותר למלך אנגליה, ג'ורג' הרביעי. הקוניאק הפך במשך השנים לבולט באיכותו ואהוב על רבים. באופן טבעי, קוניאק אייקוני זה מחייב בקבוק שקימוריו מבטאים את האלגנטיות והעושר של תוכנו, כמו גם את האיזון המושלם וההרמוניה הייחודית. זוהי הסיבה לכך שהבקבוק האגדי, שעוצב ב-1954 ועבר עדכון קל ב-1989, נכנס בימים אלה לעידן חדש, תחת ידו של המעצב האמריקני כריס בנגל, דמות אגדית בעולם עיצוב המכוניות. העיצוב החדש שהעניק בנגל לבקבוק לוקח את הצללית היוקרתית אל העתיד.

 

לאחר שחקר את היסטורית והתפתחות הנסי, שירטט בנגל צללית חדשה לבקבוק, תוך שהוא מקפיד לשמר את ההרמוניה והאיזון הקיימים. הוא הוסיף דינמיות לצללית על ידי הדגשת הקימורים בצדי הבקבוק, האריך את צוואר הבקבוק ויישר את כתפיו, כשהוא מותח אותו כלפי מעלה. תנועה זו לגובה, המועצמת על ידי הגבהת הבסיס המשמש כמעין במה לבקבוק, מוסיפה לו אלגנטיות ומעניקה תחושת שלמות ועושר מבלי לפגוע ביציבותו. יצירת שקע חלול בתחתית הבקבוק משפרת את ההחזקה ותורמת לקלות המזיגה.

 

תודות לאפקט אופטי, שתוכנן בקפידה, נוצר בקדמת הבקבוק מעין מבנה פירמידה, פרספקטיבה המושכת את המבט למעלה, וממקדת אותו בחלקו העליון של הבקבוק, עליו בחר המעצב לחרוט את סמל הזרוע והגרזן של משפחת הנסי, ממש בתוך הזכוכית עצמה. מתחת לסמל ממוקמת התווית האובאלית האפורה ועליה טבעת הזהב, סמל לאלכימיית הניגודים המרכיבה אותה. התווית הראשית המוכרת לא נשכחה, אלא הפכה למעודנת יותר, מצופה בברק משיי ומעוטרת באיורי אשכולות ענבים ברקע, מזכרת למקור המשקה הנמצא בבקבוק. מחיר מומלץ: 500 שקלים.  

מירה איתן הינה מנהלת התקשורת של יקבי כרמל.

 

לעוד כתבות אלכוהול של מירה איתן:

חדשות הבירה - המרענן של הקיץ

הכירו את הסאקה - האורז המשכר

וויינשטפאן

 

 
© כל הזכויות שמורות לאתר nana10