חדשות
תכנית שנבחנת במל"ל: ניתוק של כפר עקב ומחנה שועפאט מירושלים
פרסום ראשון: תכנית סודית שהונחה על שולחנו של המטה לביטחון לאומי עוסקת בניתוק שכונות מזרח ירושלים מהעיר והקמת מועצה אזורית נפרדת. עיריית ירושלים מתנגדת: "המהלך לא יתן מענה טוב יותר מזה שהעירייה נותנת"

חשיפה: התכנית הסודית שהונחה על שולחנה של המטה לביטחון לאומי לפיצול ירושלים.

 

אלפי בני אדם חגגו היום (רביעי) את יום ירושלים בסימן 50 שנים לאיחוד העיר, אבל המציאות בירושלים מורכבת הרבה יותר. לחדשות 10 נודע כי על פי התוכנית הסודית שנבחנת, כפר עקב ומחנה הפליטים שועפאט, שנמצאים כיום חלק מירושלים רבתי, אבל מעבר לגדר ההפרדה מזה עשור, ינותקו מן העיר ויהפכו למועצה אזורית נפרדת.

 

>> לכתבות נוספות בחדשות 10

פרשת חיסול עו"ד יורם חכם: נעצרו שני חשודים נוספים

תיעוד: נכנס לצומת באור אדום, מתנגש ברכב ודורס הולכי רגל

שר החוץ האמריקני על ביקור טראמפ: "הוא היה כוחני ועודד שיחות בעתיד"

 

בדיון במטה לביטחון לאומי, גוף שנמצא באחריות ראש הממשלה, דנו בניתוק השכונות שנמצאות במזרח ירושלים מהעיר. ההצעה המרכזית שעמדה במרכז הדיונים הייתה לנתק את כפר עקב ושועפאט מירושלים ולהפוך אותן למועצה אזורית בתוך שטחי ישראל עם רשות עצמאית נפרדת שתקבל תקציב ישירות מהממשלה.

 

140 אלף בני אדם, אחד מכל שמונה מתושבי הבירה, חיים בשתי השכונות שבמהלך העשור האחרון מצבן הדרדר והן סבלו מהזנחה מצד העירייה. בשלב זה התוכנית היא בגדר הצעה ולא בוצעו צעדים מעשיים לקידומה. גורמים מטעם הממשלה יסיירו בשכונות בשבועות הקרובים במטרה לבחון פתרונות אפשריים לפתרון המצב.

 

מזרח העיר תנותק? הכותל המערבי בירושלים חדשות 10

בעיריית ירושלים לא התלהבו מהתוכנית ומסרו: "יצירת מועצה נפרדת לא ייתן מענה טוב יותר מהשעירייה נותנת במסגרת מגבלות הביטחון הקיימות באזור זה ולא תפתור את הבעיה. הדרך הנכונה היא מתן מענה לאתגרי הביטחון והשקעה של משאבים  משמעותיים שיאפשרו את מימוש הריבונות".

 

יו"ר האופוזיציה יצחק הרצוג הגיב גם הוא לפרסום בחדשות 10: "תכנית במל"ל לניתוק כפרים במזרח ירושלים היא בכיוון הנכון לשמירה על ירושלים מאוחדת עם רוב יהודי ולכך התכוונתי בנאום יום ירושלים היום בכנסת".

 

חבר הכנסת עמר בר לב (המחנה הציוני) אמר בתגובה ש"נראה שהמל"ל מחובר יותר למציאות מממשלת הימין, שטומנת את ראשה עמוק בחול כשהם, בתוספת הטוען לכתר לפיד, תומכים בזכות השיבה ומנציחים את נוכחותם של 350,000 פלסטינים ומפקירים את ביטחון ישראל. מי שנלחם להשאיר את מחנה הפליטים שועפאט על יושביו תחת אחריותינו שלא יתפלא אם ימצא עצמו נלחם, שוב, על הכותל המערבי".

 

חברת הכנסת מיכל רוזין (מרצ) הוסיפה ש"ממשלת ישראל מתחילה להתפכח מאשליית ירושלים המאוחדת, אבל הדרך הראויה היא בהסדר עם הפרטנר הפלסטיני. ממשלת ישראל יודעת היטב שכפר עקב ושועפאט שייכות לפלסטין ולכן נכון שתשוב לשולחן הדיונים ותסכם שירושלים המזרחית תהיה בירת פלסטין".


סגן יו"ר הכנסת יואל חסון אמר: "ממשלת הליכוד הולכת בהרבה מעגלים, אבל בסוף היא לא תוכל להתחמק מהאמת שהמחנה הציוני מציב בראש סדר היום: אין פתרון שישמור על ביטחון ישראל, פרט להפרדה של שתי מדינות. אני מברך את תוכנית המל"ל ומקווה שהגורמים המשיחיים בממשלה לא יטרפדו עוד צעד חיוני לביטחון ישראל ולשמירת ריבונותה בעיר הבירה ירושלים".

 

ח"כ קסניה סבטלובה (המחנה הציוני) מסרה ש "הרעיון להתנתק מהשכונות שמחוץ לגדר ההפרדה, ועדיין נחשבות כחלק מירושלים, הוא רעיון בריא שהוצע על ידינו כבר מזמן.  עם זאת במתכונתו הנוכחית הוא בלוף, ממש כמו להעביר מים מספל אחד לשני. ליום חגה של ירושלים דרושה לה, ולנו, תכנית הפרדות מקיפה מהשכונות הפלסטיניות - גם אלו שבתוך הגדר, כחלק מהסדר מדיני והעברתן לאחריות הרשות הפלסטינית".

 

ח״כ ד״ר נחמן שי, חבר ועדת חוץ וביטחון ויו״ר שדולת ירושלים בכנסת: "זה צעד נכון בכיוון הנכון. שטחים מעבר לגדר ההפרדה הוצאו בפועל מהעיר. מלכתחילה סיפוחם לירושלים היה מיותר ועכשיו הוא חסר הסבר".

 
© כל הזכויות שמורות לאתר nana10